Jump to content

Parteneri forumduster.ro
* - - - - 1 votes

Amortizoare aftermarket Duster

imbunatatire suspensie

• This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#43 valisergiu

valisergiu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 17 January 2017 - 05:31 PM

View PostKiller82, on 17 January 2017 - 04:28 PM, said:

Ar fi o oarecare sansa ca acele zgomote sa fie de la buloanele telescoapelor (bucsile de la capetele amortizorului) insa si pentru mine e greu de crezut ca KYB de 6 luni sa faca asa ceva :) dar daca zici ca ai verificat si alte jocuri... ce sa zic... Eventual verifica cumva acest aspect si mai da un semn pe-aici daca afli ceva...

Offtopic: Posibil ca anumite manifestari sa nu fie neaparat jocuri sau sa nu se simta la verificarea cu mana - insa sa se auda ciudat in anumite situatii (de ex. ceva similar am la Megane - bucsile de la bara stabilizatoare nu au jocuri la verificare, e o problema cunoscuta faptul ca apar zgomote foarte rapid dupa schimbare chiar daca sunt noi, insa sunetul e mai degraba un hârșâit / frecat -- merg cu ele asa de peste 1 an deja, m-am asigurat ca nu prezinta risc de siguranta - probabil o sa le schimb la urmatoarea revizie).
Pune cu siringa cu ac puțin ulei acolo, intre bucsi și ax, și va dispărea zgomotul.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A3000 folosind Tapatalk

#44 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 517 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 17 January 2017 - 05:31 PM

Buretele in zonele de tampon se taseaza repede si amortizoarele continua sa iti faca zgomotul. De asta am 2 unul peste altul.
Asta e una drin problemele amortizoarelor tari. Si nu poti sa verifici la mana, ci doar pe traseu.

Attached Files

• Attached File  1.jpg   115.04K   27 downloads

Edited by Cain, 17 January 2017 - 05:45 PM.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#45 laptiucu

laptiucu

Duster Member

• Members
  • 198 posts

Posted Yesterday, 08:25 AM

Imi cer scuze de offtopic dar, nu mai simplu si elegant sa schimbam suportii aia fixi (de la capota) cu unii reglabili decat buretele respectiv? Eu am suportii standard dar am reglat sa se inchida capota mai "greu" un pic si nu mai are joc deloc.

#46 valisergiu

valisergiu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts

Posted Yesterday, 08:42 AM

Saluatre.
Ce am pus nu este un burete simplu. Este un cauciuc buretos de amortizare care isi face treaba foarte bine.

#47 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 517 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted Yesterday, 10:23 AM

Ok daca zici tu :) spor la descoprit ce face zgomot si pe fata si pe spate.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!