valisergiu

Amortizoare aftermarket Duster

48 posts in this topic

Salutare. @gusterul nu ma pot pronunta de un lucru pe care nu-l cunos. Nu stiu calitatea acestui kit de suspensii. Nu am nevoie (eu unul) de arcuri, alte arcuri mai tari, sau mai lungi, etc. Pt mine arcurile care sunt acum pe masina sunt destul de bune. Eu vreau doar amortizoarele sa le schimb. Si voi incerca sa-i pun niste amortizoare de o calitate buna si oarecum cunoscute. Sunt sigur ca anul acesta vor aparea amortizoare aftermarket. Jonglez intre sachs, kyb, monroe, poate chiar bilstein. Dupa parerea mea, amortizoarele care sunt pe masina nu filtreaza destul de bine denivelarile. Acum ar mai fi o chestie, la mine caseta de directie a inceput sa-mi genereze din nou acele vibratii chiar si in line dreapta pe denivelari. Oricum cred ca amortizoare mai bune nu pot decat sa aduca o imbunatatire stabilitatii masinii. Mai studiez problema. Sanatate.

referitor la amortizoare, din cate stiu eu, exista o a anumita limita de functionare a lor, adica dupa un numar de kilometri/ani, ele ar trebui/trebuie schimbate, nu mai stiu, 50.000 sau 100.000 km parca era o regula.

fara nici o indoiala ca exista amortizoare mai bune decat cele din dotarea dusterului, asa cum se pot inlocui cauciucurile, stergatoarele, scaunele, discurile de frana, sistemul audio, sistemul de iluminare si multe altele.

la drumurile pe care le parcurgi tu, cu piatra cubica, cred ca sunt necesare alte tipuri de amortizoare, asa ca nu e o alegere rea ceea ce vrei sa faci.

in functie de cat costa, intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, si eu sunt interesat de niste amortizoare mai performante.....

la drumurile noastre din romania, ma si mir cum de rezista masinile, la cate gropi si denivelari sunt, chiar si in zonele urbane asfaltate.

in fiecare oras din romania doar maxim 20% din drumuri sunt ok, restul sunt jaleee maree.....

Salutare. @gusterul nu ma pot pronunta de un lucru pe care nu-l cunos. Nu stiu calitatea acestui kit de suspensii. Nu am nevoie (eu unul) de arcuri, alte arcuri mai tari, sau mai lungi, etc. Pt mine arcurile care sunt acum pe masina sunt destul de bune. Eu vreau doar amortizoarele sa le schimb. Si voi incerca sa-i pun niste amortizoare de o calitate buna si oarecum cunoscute. Sunt sigur ca anul acesta vor aparea amortizoare aftermarket. Jonglez intre sachs, kyb, monroe, poate chiar bilstein. Dupa parerea mea, amortizoarele care sunt pe masina nu filtreaza destul de bine denivelarile. Acum ar mai fi o chestie, la mine caseta de directie a inceput sa-mi genereze din nou acele vibratii chiar si in line dreapta pe denivelari. Oricum cred ca amortizoare mai bune nu pot decat sa aduca o imbunatatire stabilitatii masinii. Mai studiez problema. Sanatate.

Neata, am inteles ca nu te intereseaza arcurile.... eu incercam sa-ti sugerez sa iei in calcul si amortizoarele de la IronMan care, zice lumea, sunt facute special pentru duster si care, zice lumea, sunt foarte performante. In cazul meu, da...., mi-am luat kit -ul insa poti sa-ti iei doar amortizoarele.

Habar nu am daca sunt mai bune sau mai proaste decat cele amintite de tine: sachs, kyb, monroe....

Daca vii la IND5 la zetea, s-ar putea sa vina si cei de la Okura cu dusterul dotat cu aceste amortizoare si poti face un test drive. (si eu vreau sa fac un test drive...; vroiam si la intalnirea din iarna.... dar, culmea..., am uitat )

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.