dust3radmin

Incrucisare punti Dacia Duster - o posibila solutie software?

56 posts in this topic

Uitete pe linkurile de mai jos. Si mai sunt. Duster pus in situatia de incrucisare punti trece fara probleme se pare. E fratele cu motor de 2.0 l si cu rombul in bot dar tot Duster este pana la urma.

http://www.youtube.com/watch?v=AF7YXtBG9Xk

Nu ma supar, da, cred ca nu am citit bine.... se pare ca asa lucreaza, franeaza roata "in aer" si transmite cuplu :-) numai cand 4wd LOCK si ESP OFF.... pai... atunci CASE CLOSED :-D, mai ramane decat sa fac teste....

Daca si in teren se comporta asa atunci avem un sistem asemanator cu RR , uraa!!!

Am facut si eu teste iarna pe zapada. La zapada aluneci mai usor la viteze mici, in comparatie cu asfalt umed vara, deci mai multa siguranta, fara a avea experienta.

Pe asfalt acoperit cu zapada presata si un pic macinata, la un rond, am intrat un pic mai tare cat sa alunece ceva masina.

In prima faza, cand a ainceput putin sa fuga spatele spre exterior, a inceput sa se activeze ESP-ul franand rotile in ideea de a aduce masina pe directie. Eu am continuat sa acceler si sa girez stanga mai agresiv. In acel moment am simtit cum masina, a inceput sa piarda putere pana la punctul in care sa oprit la marginea benzii exterioare, desi aveam pedala de acceleratie la podea, fara sa ma arunce in afara rond-ului, sau sa se roteasca, cum s-ar fi intamplat in mod normal la asemenea manevre.

Concluzia mea a fost ca ESP/ASR la inceput franeaza rotile, daca soferul are lipsa de materie, trece la solutia baros: taie teava de alimentare!

O discutie similara mai gasiti si in topicul: http://forumduster.ro/topic/471-functionare-sistem-4x4-duster/page__st__12#entry6261

Drumuri bune tuturor!

ESP+ASR se comporta asa cum spui. Dar noi aici vorbim de o cu totul alta problema (incrucisare punti) care apare in offroad unde este recomandat sa mergi fara ESP+ASR din motive obiective. (Ce te faci daca din cauza patinarii unei roti iti taie macaroana in panta ?)

offff.... a trecut mai bine de un an de cand va tot intreb cum functioneaza esp, asr, 4wd, etc. Topic de pe atunci gasiti aici.

Eu, in urma acelui topic, am tras concluzia ca da in teorie cica blocheaza prin franare roata aflata in aer si automat cuplul se duce la roata cu aderenta. In realitate .... nu prea se intampla asa!

Avand in vedere ca ne adunam organizat la zetea, cred ca putem face niste teste concludente in urma carora sa tragem o concluzie clara asupra functionarii prafosului in cazuri de incrucisare a puntilor. Apoi, daca tot suntem acolo si cu cei de la Dacia, putem confrunta rezultatele testelor noastre cu teoria prezentata prin brosuri gen cea de la postul 7 a acestui topic.

Ce parere aveti? @organizatori puteti sa inghesuiti acolo in program un moment alocat special pentru acest "mister" ?

Este chiar o trecere pe traseu care poate fi abordata in stilul incrucisat si acolo se pot face ceva probe.Stiu si baietii de la dacia unde-i zona... :hairy: Se poate chiar filma ca sa nu mai intervina alte discutii.

Ceea ce este prezent pe rr se cheama edl=electornic dif lock, sau poor man lsd.

Este o solutie ieftina pentru o masina . Este aplicata si pe fwd uri sau rwd uri nu doar pe awd uri.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.