dust3radmin

Incrucisare punti Dacia Duster - o posibila solutie software?

56 posts in this topic

Uitati ceva interesant pe aici. Din pacate nu mai stiu unde am gasit asta. Scrie chiar si in manualul de utilizare al Dusterului. In manualul in limba franceza postat pe acest site scrie la pagina 2.13 - coloana din mijloc. O sa ma uit maine si in manualul in limba romana si o sa scriu la ce pagina scrie despre aceasta functie a transmisiei 4x4 la Duster.

post-1502-0-19670400-1368310964_thumb.jpg

1 person likes this

Da este scris iar poza din drepta jos este de la unul din primele clipuri la lansare Duster in 2010...Deci esp dezactivat....dar cred ca adminu vrea ceva mai mult ,,,ca astea cred ca le stia...si din alte discutii pe la intalnirile noastre chiar la cea din iarna de la SADU.

Ştie cineva dacă se poate monta ESP/ASR ulterior pentru benzinare dacă la data achiziţiei acesta nu era disponibil şi cât ar fi „distracţia”?

Esti off-topic colegu @Squirrel...., insa poti deschide un topic pe acel subiect.

Din ce s-a prezentat pana acum, ma refer la manual, nu are nici o legatura cu sistemul implementat de RR, adica blocarea selectiva a rotii de catre ESP/ASP in cazul in care aceasta roata este suspendata si transferul cuplului catre roata cu aderenta.

In acest moment, ESP/ASR reduce cuplul motor nu blocheaza roata....

Cred ca nu ai citit bine. Nu te supara si mai citeste odata. Cand scoti ESP , ASR nu mai reduce cuplul motor si ramane doar functia BMR care doar franeaza rotile care patineaza si transfera in acest fel cuplul motor catre rotile celelalte.

Nu ma supar, da, cred ca nu am citit bine.... se pare ca asa lucreaza, franeaza roata "in aer" si transmite cuplu :-) numai cand 4wd LOCK si ESP OFF.... pai... atunci CASE CLOSED :-D, mai ramane decat sa fac teste....

Daca si in teren se comporta asa atunci avem un sistem asemanator cu RR , uraa!!!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.