Sari la conținut

Incrucisare punti Dacia Duster - o posibila solutie software?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@crazywolf, multumim de precizare, crede-ma unii dintre noi ne-am dat seama deja de aceasta realitate trista...   Dar, scopul in sine nu e incrucisarea puntilor, ci trecerea de un obstacol, iesir

Un film interesant:  

Ma gandesc ca acest test e interesant de vazut.  https://www.youtube.com/watch?v=l7o6uw9MKyQ&feature=youtu.be

Posted Images

Esti off-topic colegu @Squirrel...., insa poti deschide un topic pe acel subiect.

 

Din ce s-a prezentat pana acum, ma refer la manual, nu are nici o legatura cu sistemul implementat de RR, adica blocarea selectiva a rotii de catre ESP/ASP in cazul in care aceasta roata este suspendata si transferul cuplului catre roata cu aderenta.

 

In acest moment, ESP/ASR reduce cuplul motor nu blocheaza roata....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai citit bine. Nu te supara si mai citeste odata. Cand scoti ESP , ASR nu mai reduce cuplul motor si ramane doar functia BMR care doar franeaza rotile care patineaza si transfera in acest fel cuplul motor catre rotile celelalte.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar, da, cred ca nu am citit bine.... se pare ca asa lucreaza, franeaza roata "in aer" si transmite cuplu :-) numai cand 4wd LOCK si ESP OFF.... pai... atunci CASE CLOSED :-D, mai ramane decat sa fac teste....

 

Daca si in teren se comporta asa atunci avem un sistem asemanator cu RR , uraa!!!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar, da, cred ca nu am citit bine.... se pare ca asa lucreaza, franeaza roata "in aer" si transmite cuplu :-) numai cand 4wd LOCK si ESP OFF.... pai... atunci CASE CLOSED :-D, mai ramane decat sa fac teste....

 

Daca si in teren se comporta asa atunci avem un sistem asemanator cu RR , uraa!!!

 

Am facut si eu teste iarna pe zapada. La zapada aluneci mai usor la viteze mici, in comparatie cu asfalt umed vara, deci mai multa siguranta, fara a avea experienta.

Pe asfalt acoperit cu zapada presata si un pic macinata, la un rond, am intrat un pic mai tare cat sa alunece ceva masina.

In prima faza, cand a ainceput putin sa fuga spatele spre exterior, a inceput sa se activeze ESP-ul franand rotile in ideea de a aduce masina pe directie. Eu am continuat sa acceler si sa girez stanga mai agresiv. In acel moment am simtit cum masina, a inceput sa piarda putere pana la punctul in care sa oprit la marginea benzii exterioare, desi aveam pedala de acceleratie la podea, fara sa ma arunce in afara rond-ului, sau sa se roteasca, cum s-ar fi intamplat in mod normal la asemenea manevre.

Concluzia mea a fost ca ESP/ASR la inceput franeaza rotile, daca soferul are lipsa de materie, trece la solutia baros: taie teava de alimentare!

O discutie similara mai gasiti si in topicul: http://forumduster.ro/topic/471-functionare-sistem-4x4-duster/page__st__12#entry6261

Drumuri bune tuturor!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ESP+ASR se comporta asa cum spui. Dar noi aici vorbim de o cu totul alta problema (incrucisare punti) care apare in offroad unde este recomandat sa mergi fara ESP+ASR din motive obiective. (Ce te faci daca din cauza patinarii unei roti iti taie macaroana in panta ?)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

offff.... a trecut mai bine de un an de cand va tot intreb cum functioneaza esp, asr, 4wd, etc. Topic de pe atunci gasiti aici.

Eu, in urma acelui topic, am tras concluzia ca da in teorie cica blocheaza prin franare roata aflata in aer si automat cuplul se duce la roata cu aderenta. In realitate .... nu prea se intampla asa!

 

Avand in vedere ca ne adunam organizat la zetea, cred ca putem face niste teste concludente in urma carora sa tragem o concluzie clara asupra functionarii prafosului in cazuri de incrucisare a puntilor. Apoi, daca tot suntem acolo si cu cei de la Dacia, putem confrunta rezultatele testelor noastre cu teoria prezentata prin brosuri gen cea de la postul 7 a acestui topic.

 

Ce parere aveti? @organizatori puteti sa inghesuiti acolo in program un moment alocat special pentru acest "mister" ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...