Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Am observat de 2 zile ca atunci cand parchez cu spatele(lateral) in momentul cand fac prima manevra (mers cu spatele cu volanul la maxim stanga/dreapta depinde pe ce parte parchez) se aude un zgomot (ca de autobuz "oldschool" cand franeaza)

 

Ati mai intalnit asa ceva?

 

Mersi.

Editat de dust3radmin
Folositi va rog litera mare la inceput de propozitie / titlu. Multumesc.
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vorbeste ' in sat ' spun si eu mai departe, turatie mica si pompa servo de directie nu are presiune destula. Da-i un pic de turatie daca e OK inseamna ca asta a fost.

 

Alta caz interesant ( am patit-o eu ) aparatorul de aripa interior, s-a decuplat la un nit de fixare si la volan la maxim anvelopa freaca plasticul. Verifica manual cu volanul tras total ( si masina oprita :hyper: )

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aud un zgomot ca un pocnet ca si cum ar veni de la etrieri, in special cand franez brusc si apoi dau cu spatele repede sa parchez, nu neaparat cu rotile bracate, dar banuiesc ca raman etrieri un pic blocati si de aici zgomotul respectiv...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vine din spate si mai mult un scritiit scurt, este boala Logan. Trebuie pus un pic de vaselina undeva pe la tamburul de frina cu ocsazia schimbarii placutelor. Service-urile Dacia au primit instructiuni in acest sens...

Ne-am lovit de aceast zgomot la MCV-urile de la firma si raspunsul ne-a fost furnizat de Dacia Renault. De atunci le reamintim mecanicilor de fiecare data cind mesteresc pe la sistemul de frina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e de la frana sau de la aripa. Este un zgomot pe care il aud, cred, toti benzinarii. Si daca esti atent vei observa acest zgomot nu numai la mersul cu spatele. La relanti daca misti usor volanul se aude acel zgomot care seamana cu niste vibratii ce vin din compartimentul motor. Cred ca toate benzinarele fac la fel (cel putin la mine e prezent inca de la inceput). Iar posesorii de diesel nu stiu de asa ceva deoarece, din cate stiu eu, sistemul de asistare al directiei este altul.

In concluzie pentru duster benzina zgomotul auzit se incadreaza ori in categoria asa fac toate ori in categoria asa trebuie sa faca toate.

IZSY poate ca are dreptate: "Se vorbeste ' in sat ' spun si eu mai departe, turatie mica si pompa servo de directie nu are presiune destula. Da-i un pic de turatie daca e OK inseamna ca asta a fost".

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacian are dreptate...

La diesel cu AC ,ca toata lumea are asa ceva acum, DA este actionata cu un GEP(grup electropompa) independent oarecum de turatia motorului. La benzinare aveti grija sa nu prajiti pompa DA cu turatie marita la capat de cursa volan...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

Am constatat si eu un zgomot de la frane care ma pune pe ganduri... In momentul in care merg cu spatele si franez (prima data) se aude un pocnet. Daca dupa ce am franat continui sa merg cu spatele si franez iar, nu se mai aude. In schimb daca merg putin cu fata, franez, apoi merg iar cu spatele si franez, se aude din nou acel pocnet... Care ar putea fi cauza? Sa fie vre-o problema sau e normal sa faca asa?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...