Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Zgomot marsarier

marsarier zgomot

• This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 rhadoo82r

rhadoo82r

Duster Starter

• Members
  • 6 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x2 1.6 16v 105cp

Posted 19 April 2013 - 06:42 PM

Salut,

Am observat de 2 zile ca atunci cand parchez cu spatele(lateral) in momentul cand fac prima manevra (mers cu spatele cu volanul la maxim stanga/dreapta depinde pe ce parte parchez) se aude un zgomot (ca de autobuz "oldschool" cand franeaza)

Ati mai intalnit asa ceva?

Mersi.

Edited by dust3radmin, 19 April 2013 - 07:58 PM.
Folositi va rog litera mare la inceput de propozitie / titlu. Multumesc.

#2 ISZY56

ISZY56

Addicted Duster Member

• Members
  • 965 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 19 April 2013 - 08:34 PM

Se vorbeste ' in sat ' spun si eu mai departe, turatie mica si pompa servo de directie nu are presiune destula. Da-i un pic de turatie daca e OK inseamna ca asta a fost.

Alta caz interesant ( am patit-o eu ) aparatorul de aripa interior, s-a decuplat la un nit de fixare si la volan la maxim anvelopa freaca plasticul. Verifica manual cu volanul tras total ( si masina oprita :hyper: )

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 masiu

masiu

Addicted Duster Member

• Members
  • 864 posts

Posted 19 April 2013 - 09:34 PM

Si eu aud un zgomot ca un pocnet ca si cum ar veni de la etrieri, in special cand franez brusc si apoi dau cu spatele repede sa parchez, nu neaparat cu rotile bracate, dar banuiesc ca raman etrieri un pic blocati si de aici zgomotul respectiv...

#4 ISZY56

ISZY56

Addicted Duster Member

• Members
  • 965 posts

Posted 19 April 2013 - 09:44 PM

Daca vine din spate si mai mult un scritiit scurt, este boala Logan. Trebuie pus un pic de vaselina undeva pe la tamburul de frina cu ocsazia schimbarii placutelor. Service-urile Dacia au primit instructiuni in acest sens...
Ne-am lovit de aceast zgomot la MCV-urile de la firma si raspunsul ne-a fost furnizat de Dacia Renault. De atunci le reamintim mecanicilor de fiecare data cind mesteresc pe la sistemul de frina.

#5 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 20 April 2013 - 07:00 AM

Nu cred ca e de la frana sau de la aripa. Este un zgomot pe care il aud, cred, toti benzinarii. Si daca esti atent vei observa acest zgomot nu numai la mersul cu spatele. La relanti daca misti usor volanul se aude acel zgomot care seamana cu niste vibratii ce vin din compartimentul motor. Cred ca toate benzinarele fac la fel (cel putin la mine e prezent inca de la inceput). Iar posesorii de diesel nu stiu de asa ceva deoarece, din cate stiu eu, sistemul de asistare al directiei este altul.
In concluzie pentru duster benzina zgomotul auzit se incadreaza ori in categoria asa fac toate ori in categoria asa trebuie sa faca toate.
IZSY poate ca are dreptate: "Se vorbeste ' in sat ' spun si eu mai departe, turatie mica si pompa servo de directie nu are presiune destula. Da-i un pic de turatie daca e OK inseamna ca asta a fost".

#6 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts

Posted 23 April 2013 - 05:54 PM

Dacian are dreptate...
La diesel cu AC ,ca toata lumea are asa ceva acum, DA este actionata cu un GEP(grup electropompa) independent oarecum de turatia motorului. La benzinare aveti grija sa nu prajiti pompa DA cu turatie marita la capat de cursa volan...

Also tagged with marsarier, zgomot

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!