dust3radmin

Proiectoare offroad Dacia Duster - de care, cum,montaj?

114 posts in this topic

parerea mea este ca led -ul este mai trainic. Offroad = zdruncinaturi. Impresia mea este ca led -ul rezista mai bine la socuri.

+ consumul este mai mic pastrand aceeasi putere de iluminare cu alte variante

PS. Am vazut pe o autorulota 4 x http://www.xenon-tuning.ro/spd/403537/Proiector-LED-Auto-Offroad-51W-12V-24V-3740-Lumeni

La alea salivam si eu, mi se pare ca arata cel mai bine si au si cel mai bun raport performanta pret. Dar cam sar din buget destul de mult cu ele. Poate doar asa, sa primesc vreun bonus de sfarsit de an, dar la ce Q4 avem pana acum, cred ca ne taie firma factura noua! :))))

Sent from my iPad using Tapatalk

1 person likes this

Multi imi stiu masina... Eu am in grila fata o urma de proiectoare cu LED patrate de 1980 Lumeni FLOOD.

Nu sunt prea ok ca s-au bulit din cauza ca a intrat apa in ele... Sper sa fi fost ghinionul meu... caci, oricum intentionez sa le schimb si eu si sa-mi iau tot patrate dar cele cu 3520 Lumeni si cu Spot

eu mi-am montat de curand asa ceva:

http://bestride.ro/P..._24V_um.pozitie

am pus 2 bucati si le-am prins sus pe barele longitudinale (poze atasate); eu prefer halogenul decat led, e o optiune personala, imi place mai mult lumina calda data de ele

nu am apucat inca sa le testez decat in parcare, urmeaza pe 1 dec sa fac un drum noaptea si o sa va spun pareri

post-3289-0-34816700-1416319276_thumb.jpg

post-3289-0-40159200-1416319277_thumb.jpg

post-3289-0-65344600-1416319278_thumb.jpg

post-3289-0-12793100-1416319280_thumb.jpg

post-3289-0-53696200-1416319281_thumb.jpg

3 people like this

eu mi-am montat de curand asa ceva:

nu am apucat inca sa le testez decat in parcare, urmeaza pe 1 dec sa fac un drum noaptea si o sa va spun pareri

Asteptam pareri!

Totusi sunt de acord ca cele cu LED sunt mai potrivite pentru off, mai rezistente la vibratii si zdruncinaturi, si variatii de temp mai mici.

Ma gandesc intre un Ledbar recomandat de colegul @torangasama sau 4 proiectoare independente de 24 sau 27w, care, personal, imi plac mai mult cum arata, mai "off-road" asa.

Nu vad niciun magazin online sa faca promotii de blackfriday la proiectoare de off.. :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

• Similar Content

• By StefanH
      Salut.
      Intampin probleme cu iluminarea butoanelor de blocare portiere si dezaburire luneta. S au ars becurile si citind pe net am despcoperit ca se pot inlocui cu led-uri de la instalatii. Asta am si facut, insa se tot ard la cateva minute. 
      Are cineva idee care poate fi problema? 
      Aceeasi problema cred ca apare si cu becuri originale.
      Cineva a mai patit asta?
    • By huskyuk
      http://www.jeepmania.ro/551-Lumini-si-Proiectoare/538-LED/432~Proiectoare-Auxiliare-LED/3717-Proiector-LED-Rectangular-4-inch---48W--3520-Lumeni--COMBO-Beam.html

^Astea sunt proiectoarele, le vand impreuna, la cutie, ca noi. Au fost probate pe un Vitara 1 saptamana. Sunt la fel cu cele pe care le aveam eu pe masina sus, pe centru, sau ca cele pe care le are Daniel Cojocar in grila.

Pret: 180 lei
    • By huskyuk
      Se vand:

1. 1 set de 2 LED-uri pe soclu W5W cu chip-uri CREE Q5.
      Soclul este acela pentru pozitii/plafoniere/stop frana central etc.
      Led-urile sunt extrem de puternice ca si intensitate a luminii (cele mai puternice W5W pe care le-am vazut - 450Lumeni/buc) ca si putere se apropie de un H7 mai slab. ( @Lupul le-a vazut in actiune, testate pe plafoniera, si poate confirma )
      Culoarea este un ALB CALD - similar cu un bec xenon original - 4300K
      Atentie la dimensiuni: la grosime sunt exact cat gaura soclului de pozitii, intra, dar un pic fortat.. nu am vrut sa le montez pentru ca mi-e frica sa nu-mi ramana acolo cand le scot. Se pot folosi in alta parte cu succes, sau cu gaura farului putin ajustata.
      Pret set: 50 LEI

2. 1 set de 2 LED-uri pe soclu H1 cu 8 chip-uri 5050.
      Soclul este acela de faza lunga.
      Culoarea este ALB RECE - similar cu un bec xenon aftermarket - 6000K
      Se potrivesc perfect pe soclul de Duster
      Se aprind instantaneu, si pot fi folosite pe post de DRL sau flash-uri de atentionare. (Circulat predominant in oras)
      Nu sunt atat de puternice ca si intensitate ca un bec cu incandescenta H1. Nu lumineaza mai departe de faza scurta.
      Pret set: 50 LEI

Predare personala DOAR in Bucuresti, cu testare pe masina cumparatorului inainte.

• By huskyuk
      Salutare,

Propun un poll cu becurile preferate de voi pentru faza scurta (H7) si faza lunga (H1).
      Ce ati ales, de ce, eventual poze cu look-ul sau cu performantele becurilor.

Discutam doar branduri, modele si performantele lor pentru iluminat drumurile Dusterelor. (Nu montaj, pozitii, stopuri, plafoniere samd.)

(Am observat ca mai este un topic pentru becuri, eventual rog un moderator/admin sa mute poll-ul acolo, sau sa-l inchida daca nu-l gasim necesar)
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.