Sari la conținut

Proiectoare offroad Dacia Duster - de care, cum,montaj?


Postări Recomandate

eu mi-am montat de curand asa ceva:

 

http://bestride.ro/P..._24V_um.pozitie

 

am pus 2 bucati si le-am prins sus pe barele longitudinale (poze atasate); eu prefer halogenul decat led, e o optiune personala, imi place mai mult lumina calda data de ele

 

nu am apucat inca sa le testez decat in parcare, urmeaza pe 1 dec sa fac un drum noaptea si o sa va spun pareri

post-3289-0-34816700-1416319276_thumb.jpg

post-3289-0-40159200-1416319277_thumb.jpg

post-3289-0-65344600-1416319278_thumb.jpg

post-3289-0-12793100-1416319280_thumb.jpg

post-3289-0-53696200-1416319281_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 112
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am pus si eu niste proiectoare pe plafon. Sunt demontabile ca sa nu ma plimb cu ele prin oras sau sa am de dat explicatii pe sosea. Le pun doar in padure.  

Pentru ca a fost cuminte la revizie, a mai primit 2 proiectoare pe plafon, langa celelate. Lumineaza cam asa:      

Asta e utilajul (plus butonul si firele, cumparate separat) .. Am pus pozele de pe ebay ca sa nu astept pana diseara sa le fotografiez. "E" identice     PS ..Acu, ca sa recunosc cinstit, nu le-

Posted Images

eu mi-am montat de curand asa ceva:

 

nu am apucat inca sa le testez decat in parcare, urmeaza pe 1 dec sa fac un drum noaptea si o sa va spun pareri

 

Asteptam pareri!

Totusi sunt de acord ca cele cu LED sunt mai potrivite pentru off, mai rezistente la vibratii si zdruncinaturi, si variatii de temp mai mici.

Ma gandesc intre un Ledbar recomandat de colegul @torangasama sau 4 proiectoare independente de 24 sau 27w, care, personal, imi plac mai mult cum arata, mai "off-road" asa.

Nu vad niciun magazin online sa faca promotii de blackfriday la proiectoare de off.. :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

varianta asta (sau ceva similar, un LED bar combo) montata frumos intre barele de plafon nu v-ar "coafa" ? :fear:

zic si eu, e "low profile", ar trebuie sa fie mai aerodinamica (zgomot mai mic la viteza mare) , nefiind asa de ridicata deasupra barelor riscul sa o agati in crengi prin paduri e redus. De asemenea nu ar impiedica montajul unui portbagaj pe plafon. De asemenea nu sare in ochi la "organele" din trafic (adica militieni), ai si lumina spot si flood. Veti zice ca sunt scumpe, dar la ~1500RON costa cat 4 proiectoare patrate de alea cu ~3000lumeni, in schimb da lumina mult mai multa..... zic si eu

si/sau puteti pune un LED bar de asta pe bara in fata, in fata grilei radiatorului....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este super ok.... dar are si potentiale dezavantaje

1. Ai luat o piatra, s-a spart.... se strica toata bara; in functie de cum este construita exista sansa sa se stinga toate led-urile chiar daca piatra a afectat fizic doar cateva leduri int-un colt sa zicem...

Nu stiu daca poti s-o repari. Gen sa-i schimbi doar geamul si cele 2~3 leduri distruse... S-ar putea sa fie nevoie sa cumperi un led bar nou cu totul pentru inlocuire.

Daniel spune ca a avut ceva de genul, poate ne da detalii legate de rezistenta geamului la impact cu pietre, crengi, etc... in ideea de a evalua cat de viabil este acest aspect.

 

2. Daca ai 4 bucati individuale, (in afara de faptul ca in caz de pietre zburatoare, sansele sa le faci praf pe toate 4 la o singura iesire in off sunt destul de mici....,) poti sa le orientezi cu usurinta in directii diferite dupa nevoi ceea ce este imposibil de facut cu un led bar

 

Ps. Nu as pune ledbar -ul in zona "bara fata"

i) o zona cu risc mare de impact (de orice fel)

ii) o zona de montaj cu eficienta scazuta d.p.d.v. al iluminarii. Cu cat montezi dispozitivul de iluminare mai sus si mai spre spatele masinii cu atat vei avea un volum mai mare de teren iluminat.

Editat de gusterul
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LED bar-ul pozitionat sus pe plafon sa fie spart de pietre (fie ele aruncate de alte masini) e putin probabil, mai degraba daca e pozitionat in fata pe bara, dupa cum ziceai si tu...daca se intampla asa ceva, probabil o sa ai si parbrizul fisurat si atunci cred ca ai o problema mai mare decat sticla de la LED bar sparta :hmm: . Daca chiar se intampla asa ceva, atunci nu LED bar-ul este problema, ci soferul care nu a pastrat o distanta de bun simt fata de cel din fata lui. Nu zic ca nu se poate intampla, se poate (vine masina din sens opus..., etc...) dar sansele sunt mici.

 

cu orientatul in diverse directii sunt partial de acord cu ce spui, dar acuma nu-mi imaginez ca vrei sa orientezi luminile pe lateral, in principiu tot in fata vrei sa vezi, si avand un unghi de 90grade, pozitionat suficient de in spate - pe plafon, ar trebui sa fie suficienta iluminarea drumului si pe lateral. Daca ai nevoie de iluminare laterala, sau chiar in spate, poti pune LED bar-uri si in lateral (intre bara si plafon de exemplu) sau orientate catre spate, si ai rezolvat problema.

 

chestiunea cu mai multe proiectoare, ca daca se sparge unul raman celelalte... cum prinzi proiectoarele rotunde pe o bara transversala, cine te opreste sa montezi 2-3-4 LED bar-uri mai scurte sub aceeasi bara transversala, urmand sa ai o putere luminoasa instalata mai mare...si poti sa le orientezi si cum vrei tu...iaca ca am rezolvat si problema anterioara. Ideea e ca niste proiectoare de alea ridicate fata de barele de pe plafon sunt surse clare de a le agata de crengi prin padure, sunt mult mai vizibile in ochii organelor si nu dau cu nimic mai multa lumina decat un LED bar ales corect. in fine, eu pe unde ma dau, uneori ajungi si prin paduri si eu am o problema cu agatatul crengilor, ba cu snorchelul, ba aud cum freaca cate o creanga pe plafon.... nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi daca as avea chestii montate sus pe plafon, stand "erecte" ....

 

Legat de montaj in bara fata sunt de acord cu ce spui, nici eu nu as pune acolo. Din pacat la unele masini e unica posibilitate (la mine de exemplu, care nu am bare longitudinale si plafonul e de plastic), dar la Duster nu exista problema asta :hyper:

 

Acuma daca stau si gandesc la rece de cate ori am folosit proiectoarele... de fapt chiar si acuma am 2 proiectoare cu 4 becuri (ceva Wessem duble si cu fascicol reglabil) montate pe bara fata, si am inca 2 proiectoare de ale apregatite ptr montaj...dar sunt doar montate, legatura electrica nu exista :blush: Dupa cum ziceam, nu stiu daca am folosit mai mult de 12-16 ore in total in 4 ani de cand am masina...deci na, sunt faine, dau bine pe masinile de teren, uneori sunt utile...dar sunt folosite rar (daca e sa le folosesti legal, nu sa umbli cu ele aprinse tot timpul pe motiv de "smecher si am cu ce").

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ledbar nu imi iau din simplul motiv ca m-am hotarat: nu imi place cum arata, nu se potriveste cu linia masinii. Am gasit in schimb aceleasi proiectoare care sunt pe site-ul vehiculat mai sus cam la un sfert din pret pe un site din US. In plus la 6 cumparate am ceva reducere. Cu putin noroc, mi le aduce un prieten de acolo cu un comison foarte mic.

Asa ca voi lua 6 bucati a cate aprox 2000 de lumeni floodlight: 4 pe plafon, pe bara transversala, si 2 in fata intre faruri. 2 switch-uri separate pentru cele 2 zone.

Dupa ce ajung in tara si le montez, revin cu poze. Presimt un weekend plin! :))

 

LE: nu le monteaz deasupra barei transversale, ci in fata ei! Ele au un sistem de prindere cu 4 suruburi pe spate. O placuta metalica neagra cu 4 gaurele in spate.. Ati inteles ideea.. In plus sunt flood, nu spot, cu o dispersie a luminii pe 60 de grade, deci nu prea ma intereseaza ca nu stau perpendiculare pe sol.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Editat de huskyuk
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face o sugestie: din cele 6 bucati, ia si 2 bucati spot, vor fi tare utile la momente cand te prinde noaptea in off. Eu am simtit nevoia de spot puternice in padure si eram pe drum cunoscut. Flood e suficient pt. mine de la proiectoarele de ceata.

Acest model l-a folosit cineva ? @danielcojocar, ale tale LED bar sunt asemanatoare ?

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as face o sugestie: din cele 6 bucati, ia si 2 bucati spot, vor fi tare utile la momente cand te prinde noaptea in off. Eu am simtit nevoia de spot puternice in padure si eram pe drum cunoscut. Flood e suficient pt. mine de la proiectoarele de ceata.

Acest model l-a folosit cineva ? @danielcojocar, ale tale LED bar sunt asemanatoare ?

 

Spot am pe faza lunga. Am pus niste Phillips X-Treme Vision +130%. O sa incerc sa vad, poate pot combina pachetul 4 flood + 2 spot.

Mai ma gandesc la o combinatie, 4 in fata + 2 in spate. Si cand am dat cu spatele pe diverse coclauri sa potrivesc traiectoria, am simtit nevoia de lumina.

Le montez intai pe cele 4 apoi cred ca ma hotarasc la fata locului.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...