Sari la conținut

Tutorial montaj butoane de climatizare de pe Lodgy / Logan 2


Postări Recomandate

Daca nu stiati, butoanele consola climatizare de pe Lodgy sau Logan 2 se potrivesc perfect pe Duster, fara sa schimbati intreg panoul de climatizare.

 

Astazi am schimbat butoanele cu pricina, aveti nevoie de o surubelnita si de o bucatica de hartie.

 

Pt demontarea butoanelor vechi, folositi o foaie de hartie pt a proteja suprafata consolei de climatizare atunci cand folositi surubelnita pt a scoate butoanele, vezi poze atasate.

 

 

IMG_20130330_105340.jpg

IMG_20130330_105348.jpg

 

Dupa scoatere buton:

 

IMG_20130330_105428.jpg

 

Cum arata butonul vechi:

 

IMG_20130330_105440.jpg

IMG_20130330_105451.jpg

 

 

Butonul nou inainte de montaj:

 

IMG_20130330_105517.jpg

IMG_20130330_105527.jpg

 

 

Butonul se monteaza prin presare. Potriviti pinul butonului in locas si printr-o actiune de impingere ferma va intra in locas, face un fel de click.

 

IMG_20130330_105543.jpg

IMG_20130330_105718.jpg

IMG_20130330_105706.jpg

 

Aceste butoane pot fi procurate de la @planetara.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o consola intreaga de la Planetara si am sfarsit prin a inlocui doar butoanele. Serigrafia consolei era zgariata (butoanele au fost scoase inainte). Planetara s-a oferit in a-mi returna banii, dar am ales sa pastrez consola intreaga. Poate mai tarziu o sa gasesc o serigrafie buna pentru consola...

 

In locul hartiei (mai groase) se poate folosi cu success plasticul de la un card (cartela). acopera o arie mai mare si scade riscul de a zgaria serigrafia sau altceva.

Insa nu am putut (nici straduit!!!) sa inlocuiesc levierul (gri original) al fluxului de aer, cu cel negru de pe consola logan2, fiindca nu l-am putut scoate.

Poate reuseste cineva si spune si celorlalti.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@railman2013, @planetara inseamna memrbu de pe forum , simbolul @ urmat de nume reprezinta ca faci referire la un membru al forumului.

 

Ii poti da un mesaj privat lui @planetara sau scrii in topicul lui ca doresti un set de butone.

 

Topicul lui este aici: http://forumduster.ro/topic/589-vand-cateva-piese-duster/page__st__36#entry13571

 

Iar ca sa ii dai mesaj privat da click aici: http://forumduster.ro/index.php?app=members&module=messaging&section=send&do=form&fromMemberID=637

 

Daca mai ai nelamuriri imi poti da mesaj privat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

Salut băieți. Sper să nu vă fie cu supărare că am postat aici. Eu am un logan ph1 si mi-am achizitionat si eu aceste butoane. Stiti ce modificari trebuie sa fac ca sa se potriveasca pe consola mea? Am inteles ca trebuie taiata din tija butonului o anumita distanta. Daca stiti anumite detalii va rog spuneti-mi si mie.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...