jnalexandru

Temperatura motor 4 linii vs 2 linii (pavele)

48 posts in this topic

Salut ..

am o nelamurire cu privire la nivelul de antigel

tot timpul sta pe minim si cand vreau sa complectez ,sa.l readuc la normal ,cand desfac capacu are o presiune un vid fasaie si revine la normal nivelu de antigel.

Ce parere aveti ? sa merg la service ? e normal ?

nu mi se aprinde nici un bec n bord

1 person likes this

Salut ..

tot timpul sta pe minim si cand vreau sa complectez ,sa.l readuc la normal ,cand desfac capacu are o presiune un vid fasaie si revine la normal nivelu de antigel.

Completeaza-l totusi sa nu stea la minim cand e busonul pus. Trebuie sa fie intre min si max cand motorul e rece. Instalatia functioneaza sub presiune si de fiecare data cand vei desface busonul va creste nivelul. Nu e nevoie sa mergi la service decat daca va scadea mai mult nivelul antigelului din vasul de expansiune.

Salut ..

Este ok daca nu scade sub minim... Daca atunci cand desfacu capacul nu creste pana la maxim... atunci completeaza pana la Maxim si... n-o sa mai scada la Minim cand se "videaza"

Salutari, pe timp de iarna nu a crescut mai sus de 2 linii, indiferent de regimul de exploatare.

Pe timpul verii sta la 4 linii, la fel indiferent de regimul de exploatare.

Are rost sa verific, schimb termostatul in ideea ca deschide prea repede sau e intredeschis?

Stie cineva unde gasim documentatie despre temperatura la care deschide termostatul sau informatii documentate si nu din auzite?

Merci

Informatia este si pe (undeva unde nu-mi aduc aminte ca puneam link) pusa de @t0rquemada. Temperatura o poti verifica cu un OBD cu BT si vezi la 2 si 4 linii ce temperaturi ai. Din ce am verificat la mine, la 2 linii poti avea intre rece - si 78 grade C, 4 linii pe la 82 grade C pana pe la 89 grade C si la 92 grade C ajunge la 6 linii ( sunt valori aproximtive, nu mai tin minte exact).

Din ceea ce povestesti, pare ca termostatul tau functioneaza normal.

L.E.

am gasit ceva experimente de ale mele(din luna august):

post-3261-0-24547100-1481635520_thumb.pngpost-3261-0-00448500-1481635528_thumb.pngpost-3261-0-55919100-1481635535_thumb.pngpost-3261-0-52570800-1481635544_thumb.pngpost-3261-0-07369500-1481635552_thumb.pngpost-3261-0-42669100-1481635560_thumb.png

Edited by vsebas
2 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.