Sari la conținut

Temperatura motor 4 linii vs 2 linii (pavele)


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 50
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Apropo de pavele, ma bag si eu in vorba, nu e mai comod a citi cifre? Eu am pus un multiplexor BIC in torpedou pe OBD facut, si pe MediaNav imi schimba  cand temperatura exterioara cand cea a mot

Din cauza temperaturilor mai scazute. Din cauza suprafetei mari de aerisire. Pe motivul ca Dieselul se incalzeste mai greu! La mine, pe timp racoros nu a urcat temperatura mai sus de 2 pavele. Acum,

Informatia este si pe (undeva unde nu-mi aduc aminte ca puneam link) pusa de @t0rquemada. Temperatura o poti verifica cu un OBD cu BT si vezi la 2 si 4 linii ce temperaturi ai. Din ce am verificat l

Posted Images

Termostatul la toate modelele diesel Dacia (Duster, Logan, Sandero, din ce am aflat azi) deschide la 83 grade Celsius. Cand sunt 4 pavele la indicatorul de temperatura apa are peste 65-70 grade nu 80, iar 2 pavele apar de la 45-50 grade (verificat pe tester). Oricum, indiferent de numarul de pavele nu o sa avem mai mult de 85 de grade la motor la o exploatare normala.

 

Stie cineva ce model de termostat care sa deschida la 90 de grade sau spre 90 ar putea sa inlocuiasca termostatul original al masinii? La VW termostatul deschide la 90 de grade dar nu stiu daca se potriveste in locul celui de pe Duster.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratilor temperatura normala e de 4 linii

mie dupa doi ani la 96000 de km mi-a scazut apa la 2 linii

si am fost in service si nu domnule ca nu stii asa trebuie sa fie .nu mam lasat si ei ca e sonda de temperatura eu cai termostatul

miau schimbat sonda si a doua zi facea la fel cand 2 cand 4 in mers .si miau schimbat termostat si de atunci numai 4 linii

cei de la dacia au o problema cu termostatele eu am schimbat 4 termostate pe logan benzina 1,4L in 126.000 km si 3,5 ani

acum dupa 2 ani la duster

ce pot sa va mai spun e ca pe loganul nou au scos liniutele din bord ca sa nu mai vedem cand se strica termostatul de parca benzina consumata in plus de un motor rece o platesc ei.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratilor temperatura normala e de 4 linii

mie dupa doi ani la 96000 de km mi-a scazut apa la 2 linii

si am fost in service si nu domnule ca nu stii asa trebuie sa fie .nu mam lasat si ei ca e sonda de temperatura eu cai termostatul

miau schimbat sonda si a doua zi facea la fel cand 2 cand 4 in mers .si miau schimbat termostat si de atunci numai 4 linii

cei de la dacia au o problema cu termostatele eu am schimbat 4 termostate pe logan benzina 1,4L in 126.000 km si 3,5 ani

acum dupa 2 ani la duster

ce pot sa va mai spun e ca pe loganul nou au scos liniutele din bord ca sa nu mai vedem cand se strica termostatul de parca benzina consumata in plus de un motor rece o platesc ei.

Care e temperatura normala? In grade Celsius daca se poate. Termostatul de la motorizarile pe benzina deschide la 89 de grade. De ce cel de la diesel deshide la 83 de grade? Dieselul produce cumva mai multa caldura si lucreaza la temperaturi mai mari de necesita sa fie mai repede racit si nu stiam eu asta? Care e logica? Cu ce termostat pot sa-l inlocuiesc pe cel original ca sa am o temperatura mai mare la motor? Din ce stiti care termostat poate fi adaptat la Duster (care sa deschida pe la 90 de grade)?
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza temperaturilor mai scazute. Din cauza suprafetei mari de aerisire. Pe motivul ca Dieselul se incalzeste mai greu!

La mine, pe timp racoros nu a urcat temperatura mai sus de 2 pavele.

Acum, cu ajutorul prietenului @masiu, am pe masina un ELM27 care-mi cam arata cum se "desfasoara" motorul meu.

Pot sa va spun doar atat: "nu creste mai sus de 76 grade Celsius"!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut recent un drum Oradea Arad si retur cu o pauza de aproximativ o ora in Arad. La intoarcere aveam 4 linii la temperatura iar pe la mijlocul drumului au scazut la doua? Stilul de mers a fost cam acelasi maxim 10km peste limita normala. Era normal sa scada temperatura?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...