Sari la conținut

Temperatura motor 4 linii vs 2 linii (pavele)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Apropo de pavele, ma bag si eu in vorba, nu e mai comod a citi cifre? Eu am pus un multiplexor BIC in torpedou pe OBD facut, si pe MediaNav imi schimba  cand temperatura exterioara cand cea a mot

Din cauza temperaturilor mai scazute. Din cauza suprafetei mari de aerisire. Pe motivul ca Dieselul se incalzeste mai greu! La mine, pe timp racoros nu a urcat temperatura mai sus de 2 pavele. Acum,

Informatia este si pe (undeva unde nu-mi aduc aminte ca puneam link) pusa de @t0rquemada. Temperatura o poti verifica cu un OBD cu BT si vezi la 2 si 4 linii ce temperaturi ai. Din ce am verificat l

Posted Images

Acum ca s-a mai incalzit a urcat de 2 ori la 4 linii in saptamana ce tocmai a trecut; de fiecare data pe un traseu scurt de aprox 6 km in oras din care jumate in aglomeratie crancena.

Oricum nu ma agit, stiu ca asa se intampla la multe dieseluri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu Dusterul si liniutele este o tema vast dezbatuta pe toate forumurile de Dusteristi Loganisti. Se pare ca sunt 2 senzori diferiti care dirijeaza: unul functionarea motorului si unul afisajul din bord. De obicei senzorii sunt OK, motorul functioneaza in parametrii proiectati. Probleme ar fi cu afisajul din bord care: a) nu reactioneaza ca lumea la semnalul senzorului B) este decalibrat din fabrica. Afisajul nu prea se poate regla. Asa ca ramine consolarea si obisnuinta cu afisajele masinii proprii fara concluzii universale privind masinile colegilor. In unele comenturi a fost suspectat termocupla ( termostatul ) care deschide si inchide intre circuitul mic si cel mare de racire al motorului in functie de temperatura lichidului de racire. In majoritatea covirsitoare a cazurilor acesta functiona in parametri stabiliti.

Incercati sa va luati ochii de la liniute.

Important pentru racirea masinii sunt:

- nivelul si gradul de curatenie al lichidului de racire

- termostatul sa inchida si sa deschida cind trebuie

- ventilatorul de la radiator sa cupleze cind trebuie

- radiatorul sa fie curat intre si pe lamele

- pompa de apa sa functioneze bine

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu Dusterul si liniutele este o tema vast dezbatuta pe toate forumurile de Dusteristi Loganisti. Se pare ca sunt 2 senzori diferiti care dirijeaza: unul functionarea motorului si unul afisajul din bord. De obicei senzorii sunt OK, motorul functioneaza in parametrii proiectati. Probleme ar fi cu afisajul din bord care: a) nu reactioneaza ca lumea la semnalul senzorului B) este decalibrat din fabrica. Afisajul nu prea se poate regla. Asa ca ramine consolarea si obisnuinta cu afisajele masinii proprii fara concluzii universale privind masinile colegilor. In unele comenturi a fost suspectat termocupla ( termostatul ) care deschide si inchide intre circuitul mic si cel mare de racire al motorului in functie de temperatura lichidului de racire. In majoritatea covirsitoare a cazurilor acesta functiona in parametri stabiliti.

Incercati sa va luati ochii de la liniute.

Important pentru racirea masinii sunt:

- nivelul si gradul de curatenie al lichidului de racire

- termostatul sa inchida si sa deschida cind trebuie

- ventilatorul de la radiator sa cupleze cind trebuie

- radiatorul sa fie curat intre si pe lamele

- pompa de apa sa functioneze bine

 

Si fara afisaj de unde stii ca cele enumerate functioneaza in parametri? Ai vre-un glob de cristal instalat in masina? :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...