Sari la conținut

Duster 4x4 1.5dCi 110CP - ALB


Postări Recomandate

Salutare,

 

De astazi sunt fericitul utilizator al unui Duster 4x4 cu motor 1.5dCi de 110CP alb.

Alte dotari:

- computer bord

- AC

- mP3 player, comenzi in spatele volanului si car kit prin bluetooth

- proiectoare ceata

- jante tabla pe 16

 

Prima impresie este buna si ma declar multumit de SUV-ul din Carpati.

Am descoperit o masina corecta si dotata pentru clasa de pret din care face parte.

Finisajele nu sunt de lux, dar de bun simt.

 

Primele modificari/personalizari care imi doresc sau chiar trebuie sa le fac ar fi:

- cotiera (must have)

- aparatori nori fata/spate (noroiul intra chiar si in scoica de la usi) (must have)

- instalare suport permanent GPS/Smartphone (nu gasesc model pentru fixare in gurile de aerisire) (must have)

- stergatoare fata mai mari pentru a acoperi cat mai mult din parbriz (optional)

- inchidere automata a usilor la 20Km/h (daca se poate) (optional)

- plasa sulimentara pentru protectie radiator (optional)

- presuri cauciuc (optional)

- plasa bagaje portbagaj (optional)

- proiectoare ceata galbene (moft)

- vopsire oglinzi in rosu (moft)

 

Puteti sa ma ajutati cu sfaturi si preturi pentru cele de mai sus?

 

Revin si cu poze, imediat ce vremea imi permite. ;)

 

Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 401
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am montat si scut metalic zdravan:

Ai dreptate, n-am putut sa le pun de pe telefon, asa ca iata-le acum:

Intre timp, am schimbat masina. Pe cea veche am reusit sa o invat sa numere: Iar cea noua se prezinta dupa cum urmeaza:    

Posted Images

La multi kilometri @apashi!

 

Referitor la dorintele tale pot spune asa:

 

-covorase cauciuc - vezi aici - http://forumduster.ro/topic/1375-group-buy-ptr-achizitionarea-covoarelor-duster-din-ucraina/ - ca s-a deschis un group by

-cotiera o gasesti in Vitan la pret decent si este relativ buna, acceptabila - sa o ceri pe cea de Duster

-vopsitul oglinzilor - incearca sa le dai la un vopsitor profesionist - sau daca ai indemanare - primer + vopsea si manopera de la tine

 

Pt diverse alte modificari te invit sa "rasfoiesti" forumul, deasemenea poti folosi functia cautare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos si bine-ai venit printre noi!

 

La astea as adauga si "covorul" de protectie portbagaj, e util daca cari ceva bagaj "varsabil" - nu mai am factura sa-ti spun exact preturile, eu l-am luat impreuna cu aparatorile de noroi de la dealer.

Inchiderea automata a usilor e programata "default" dezactivata, se rezolva.

Am gasit un filmulet pe youtube, un neamt a schimbat stergatoarele originale care sunt ambele de 50 cm cu:

65 cm - sofer

53 cm - pasager

Parerea mea e ca ar trebui coborat stergatorul din dreapta si ridicat cel din stanga, sa nu se suprapuna, de sters sterg ok din cate am vazut in clip.

La suport gps/smart nu cred ca e indicat unul permanent, ca tenteaza hotu', mie mi-a spart Loganu' anterior ca lasasem ventuza de la gps pe parbriz si mi-a saltat playerul. (o fi crezut ca gps-ul e pe undeva prin masina, a cotrobait, nu l-a gasit si de oftica....) - tot ventuza e mai buna, o scoti si pa; In gurile de aerisire.... vara le ingheti cu AC-ul, iarna le fierbi cu dezaburirea.

 

Toate bune si te asteptam la urmatoarea noastra intalnire.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plasa portbagaj:

- cel verticala e destul de mica ca volum, nax. stingatorul si il poti folosi la 4x4 doar daca ii prelungesti agatatoarele inferioare. Este intotdeauna ' in fundul portbagajului ' nu ai acces la el decit dupa ce scoti eventualele bagaje

- cea orizontala este acoperita de tavita portbagaj ( un accesoriu foarte util, atentie comanzi tavita 4x4 ), in consecinta nu are rost sa-l cumperi

Preturi la dealeri vezi postul meu undeva prin 1 iunie 2012.

 

Oresuri cauciuc trece-le de la OPTIONAL la OBLIGATORIU ( indiferent de marca si sursa ).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@apashi

Eu am ales pentru gps si telefon varianta de mai jos cu dezavantajul ca daca renunti la suport va ramane gaura pentru surub.

Legat de cotiera eu am avut si after market "universala" si nu se compara cu cea originala, asa ca fi ft atent cand cumperi sa aiba sistemul de prindere cel original de duster.

post-900-0-11115500-1364049887_thumb.jpg

post-900-0-20811700-1364049892_thumb.jpg

post-900-0-57803100-1364049896_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ danielvaduva multumesc pentru sfaturi

- plasa am instalat-o deja si ma bucur de avantajele ei, inca nu am simtit nevoia unei tavite de portbagaj, dar daca o sa am nevoie de una, sigur am sa o camand pe asta: http://ptc-auto.ro/t...x4-2010-prezent

- dupa primul drum mai lung si dupa ce am prins ploaie si praf, iti dau dreptate, covorajele din cauciuc pentru interior sunt Must Have, asa ca saptamana viitoare o sa comanda un set nou asa: http://ptc-auto.ro/c...er-2010-prezent

- oglinzi rosii pentru a aduce o pata de culoare, masina fiind alba. As vrea sa asortez oglinzile rosii cu capacele din plastic de la prezoane, care vreau sa le vopsesc tot rosii

 

@ dust3radmin multumesc pentru urari si sfaturi

- covorasele as vrea sa le comandat de la ptc-auto.ro, am mai luat de la ei si sunt foarte multumit de calitatea covoraselor si promtitudinea livrarii

- cam cat costa o cotiera originala/aftermarket si de unde sa o cumpar?

- vopsitul oglinzilor o sa-l faca acasa, cu tatal meu, un vechi pasionat de mecanica ;)

 

@ denon2808 multumesc pentru urari si sfaturi

- tava pentru portbagaj o las pentru mai tarziu ;)

- cum pot activa inchiderea automata a usilor la plecarea de pe loc? si mai ales, cine ma poatea ajuta cu aceasta modificare?

- cu stergatoarele ma mai documentez

- am nevoie de suport telefon neaparat :( si n-as vrea unul cu ventuza. As incerca chiar sa-l prind permanent cum a facut colegul masiu

- poate ne vedem la intalnirile saptamanale din Bucuresti, incerc sa ajung si eu :)

 

@ ISZY56 multumesc pentru sfaturi

- plasa de portbagaj am instalat-o deja:

post-2137-0-39313900-1364128123_thumb.jpg

- am avansat covorasele din cauciuc de interior la stagiul de Must Have

 

@ masiu multumesc pentru sfaturi

- caut in continuare un suport de GPS/telefon care sa-l pot monta permanent, iar ideea ta e foarte buna

- la capitolul cotiera inca lucrez, nu stiu ce si de unde sa cumpar

 

Actualizarea listei de personalizari:

- cotiera (must have)

- aparatori nori fata/spate (noroiul intra chiar si in scoica de la usi) (must have)

- instalare suport permanent GPS/Smartphone (nu gasesc model pentru fixare in gurile de aerisire) (must have)

- presuri interior din cauciuc (must have)

- stergatoare fata mai mari pentru a acoperi cat mai mult din parbriz (optional)

- inchidere automata a usilor la 20Km/h (daca se poate) (optional)

- plasa sulimentara pentru protectie radiator (optional)

- plasa bagaje portbagaj (optional) - DONE

- proiectoare ceata galbene (moft)

- vopsire oglinzi si ornamente prezoane in rosu (moft)

 

Alte modificari, tot din capitolul mofturi: "dezabtipilderizarea" totala, cu alte cuvinte in doresc un look cat mai clean, fara abtipilduri. :D

Tot din acest capitol o sa lipesc placutele de inmatriculare direct pe masina si sa elimini suporturile de numar existente. As mai vrea sa inlatur si chenarul negreu de la placutele de imnatriculare. (inca nu stiu cum)

 

Cate poze cu masina:

post-2137-0-39613400-1364128992_thumb.jpg

post-2137-0-89601700-1364129012_thumb.jpg

post-2137-0-81501300-1364129030_thumb.jpg

post-2137-0-79781200-1364129047_thumb.jpg

post-2137-0-39313900-1364128123_thumb.jpg

post-2137-0-39613400-1364128992_thumb.jpg

post-2137-0-89601700-1364129012_thumb.jpg

post-2137-0-81501300-1364129030_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere @apashi.

 

Cand te duci la prima revizie le zici sa activeze inchiderea automata.

 

Cu stergatoarele ai linkul:

 

 

Neamtul nu zice nimic de modificarea pozitiei de repaus a stergatoarelor si din videoclip nu se vede ca s-ar incaleca, ramane de vazut, poate risc si le schimb si-oi vedea eu cum se aseaza. Deci 65 cm sofer si 53 cm pasager (poate asa n-o sa uit nici eu dimensiunile. :) )

Toate bune.

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...