luciango

Fluierat diferential fata/cutie

52 posts in this topic

Salut,

Vă cer din nou ajutorul, având în vedere că am observat o chestie în legătură cu acel huruit...

Și anume:

După cum am mai zis a scăzut în intensitate acel huruit după ce am făcut direcția și/ sau schimbat rulment dreapta spate...

Ei bine, eu înclin tot mai mult spre varianta mecanicilor - cauciucurile fac așa;

Și iată de ce zic asta :

- atunci când merg drept se aude încet acel huruit ... dar când fac viraj dreapta/ stânga huruie din ce în ce mai tare în fc de cât de strâns este virajul...( ajungând atunci când virez maxim la huruitul pe care îl aveam înainte de a face direcția/ schimba rulment )

- totodată la aceleași viraje la viteză mică zgomotul este mic, crescând în intensitate odată cu viteza ...

- plus că pe elevator nu se aude nimic ...

Dacă ar fi rulment NU ar face la fel indiferent de viteză/ viraj ?

Sau atunci când este suspendată?

Ar mai fi aceste diferențe ale nivelului zgomotului?

Eu așa cred - că rulmentul ar face la fel și la viteză mică ...

Până ajung la mecanic ( săptămâna asta nu am timp), stau pe gânduri ... 

Voi ce ziceți?

Mulțumesc!

Stimă!

Edited by quarelin

Poate proveni acel huruit de la cauciucuri...am patit eu odata la o Astra din cauza ca am schimbat cauciucurile doar pe fata,deci avem profile diferite intre cele fata si spate.Care cum urca la mine in masina imi spunea ca am un rulment pe spate ce huruie!

1 person likes this

Intreb a 3a oara pt ca nu ai răspuns... sau nu am vazut eu... presiunea in roti cum e? Ai verificat-o la rece? Ce fel de cauciucuri sunt (brand, model)?

Daca erai din Bucuresti te ajutam dadeam o tura si imi puneam urechea la treaba, am un prost obicei in a auzii scartaieli si uruieli.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.