luciango

Fluierat diferential fata/cutie

55 posts in this topic

Am fost in proba cu mecanicul nu a gasit nimica la masina zice ca zgomotul vine din cauciucuri prin rurale

Nu stii ca si atunci cand te duci la doctor nu te mai doare nimic si cand pleci de acolo te dor tate??

Asa e si cu masina

Subscriu si eu. Probleme cu fluieratul in viteza a sasea intre 70-100 km/h dar mai ales la 80 km/h in acceleratie.

Salutare! Subscriu... Si masinuta mea la 31000 de km scoate destule zgomote cu diferite ocazii. Plecare de pe loc -> huruit ca de planetara cateodata, trecere peste denivelari -> zdranganit metalic cateodata. La un mom dat cand am iesit din benzinarie cu ea, s-a auzit un huruit puternic in spate, am zis ca mi-a cazut cardanul pe jos...nimic! De fiecare data cand am auzit cate ceva mai dubios (4 ori pana acum) am fost cu ea la service pentru verificare, si de fiecare data, dupa ce am intors masina pe toate partile cu mecanicii, si s-a verificat tot ce tine de tren de rulare mi s-a spus ca n-are absolut nimica... M-am obisnuit, nu mai pun asa mare pret pe zgomote, sunt doar atent sa nu-si schimbe modul de mers, trepidatii samd. In plus mi-am schimbat boxele din fabrica cu niste Rockford Fosgate si un mp3 cu BT kenwood.. nici nu prea mai aud altceva in afara de muzica :D

Salut. Am si eu o intrebare. Acel suierat de la motorasul care actioneaza pompa de servo este unul constant ca si intensitate? Il aud foarte clar daca ridic capota si atunci cand opresc masina. Va intreb pt ca se aude un suierat/bazait si cand accelerez si bazaitul pare sa creasca in intensitate. Pe la 2200 -2400 ture pare ca se ”taie”. Cand iau piciorul de pe acceleratie iarasi am impresia ca se ”taie”. Dac ar fi turbina este normal sa se auda asa de tare?

Edited by syyd

salut,

dacă tot ne plângem de zgomote...

am un huruit care parcă se aude din spate ....

cam ca de rulment...

acum, partea curioasă :

cu mașina pe elevator NU se aude absolut nimic!!! ( cuplat 4x4 și în toate vitezele încercat )

pe roți huruie de zici că m a lăsat rulmentul ...

mecanicul zice să schimb rulmentul de pe axul cardanic...

aveți idee?

mulțumesc!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.