luciango

Fluierat diferential fata/cutie

34 posts in this topic

Am masina de o luna si ceva si aproape 2200KM. In ultimul timp am identificat un usor fluierat la diferentialul fata sau din cutie intre 80 si 100KM/h in a sasea. Este mai intens cand viteza rotii este agala cu cea a motorului si dispare de tot cand iei piciorul de pe acceleratie. Face si in 2wd si in Auto.

A mai patit cineva asa ceva? S-o incadrez la "asa face toate? Sa ma duc la service?

Masina e cea de mai jos.

Nu te speria ca nu este diferentialul ,esapamentul fluiera si crede-ma in timp dupa ce se mai arde, dispare acel suierat.

Stiu si de problema asta insa la mine dispare cand se incalzeste.

Fluieratul asta e altfel, e cred totusi de la diferential.

Daca nu mai are nimeni asa ceva inseamna ca trebuie sa merg cu ea in garantie.

Am masina de o luna si ceva si aproape 2200KM. In ultimul timp am identificat un usor fluierat la diferentialul fata sau din cutie intre 80 si 100KM/h in a sasea. Este mai intens cand viteza rotii este agala cu cea a motorului si dispare de tot cand iei piciorul de pe acceleratie. Face si in 2wd si in Auto.

A mai patit cineva asa ceva? S-o incadrez la "asa face toate? Sa ma duc la service?

Masina e cea de mai jos.

Fluieratul poate fi (si probabil chiar este) de la cardan, care atunci cand "viteza rotii este agala cu cea a motorului" isi arata micile jocuri mecanice de imbinari. De aceea in tractiune sau in frana de motor zgomotul dispare, pentru ca se transmite o forta prin cardan care tine partile cu jocuri (imbinarile) lipite impreuna. La romani treaba asta e normala. La strainii cu pretentii, toate jocurile sunt aproape eliminate cu tot soiul de bucse mai mult sau mai putin elastice, din materiale mai mult sau mai putin conventionale.

Ca sa fiu mai explicit pentru cei cu mai putine cunostinte tehnice, imaginati-va un pix intr-un pahar, pe o boxa data tare. Daca pixul este lasat liber, acesta va vibra din cauza vibratiilor boxei. Daca in schimb il apasam usor cu degetul, vibratia va fi amortizata. Daca in pahar punem in jurul pixului de exemplu vata, la fel vibratia va fi atenuata sau eliminata (asta e'splicatie pentru cazul strainilor cu pretentii).

Parerea MEA.

"WildPuppy" ce spui tu are mult sens.

Intrebarea este de ce numai a mea face asa?

Nu s-a mai pronuntat nimeni inca cu ceva asemenator si de aceea cred ca poate a mea are vreun defect ceva totusi (adica acele "mici jocuri mecanice de imbinari" sunt mai mari la a mea decat ar trebui).

Simplul fapt ca nu s-a mai plans nimeni public de acest lucru nu inseamna ca doar tu ai o problema. Si al meu fluiera, dar sunt obisnuit, deoarece a umblat mult timp cu un papuc 4x4 si sa vezi la ala fluierat (cand era noua) si huruit dupa o vreme... Asta-i romanu' si atata poate.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.