Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Tiuit la 2000rpm

tiuit turbina

• This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1 norenendur

norenendur

Member

• Members
  • PipPip
  • 12 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 14 January 2013 - 07:41 PM

Salutări frați Dusteriști,

Mă confesez vouă ca proaspat conducator de Duster, 4x4 diesel de 110.

Și iaca cum îl miros și eu de proaspat, ceva mă stanjenește. La vreo 2000 de ture, cam 1900 dacă e să fiu mai exact, se aude un țiuit dubios dinspre motor. Frecvență foarte înaltă, și se aude observabil. Nu tare, dar suficient încât să dea de bănuit.

Mașina e proaspătă proaspătă, din prima zi s-o comportat astfel, și am auzit o ipoteză cum că-i normal.

O fi mașina asta singura cu țiuitul ăsta, ori mai sunt și alții?

#2 dust3radmin

dust3radmin

Site Admin

• Administrators
  • 1,863 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 14 January 2013 - 07:51 PM

Sa o stapanesti sanatos! Am impresia ca te ingrijorezi degeaba, cel mai probabil de la turbina este acel tiuit, defapt un tiuit spre fluierat cand urci in ture....

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 15 January 2013 - 10:43 AM

Sa o stapanesti sanatos si sa ne vedem la sectiunea dusterul meu in imagini. Eu cel mai mult m-am bucurat de duster atunci cand, inainte sa-mi cumpar, am inchiriat de doua ori o masina, modelul pe care il vroiam eu. Masinile astea inchiriate erau calarite de vreo doi ani pe santiere si era vai de mama lor. Sunau si gemeau si bateau si nu aveau una sau alta. COvorase rupte, chestii indoite. Dar fiind inchiriata nu le dadeam importanta, asa incat m-am bucurat de ele si le-am chinuit pe niste dealuri si gropi pe care acum, cu masina mea, nu as mai merge nici mort. SI cu toate astea masinile nu m-au lasat, s-au comportat excelent.

Acum, la masina mea noua (2000 de km) aud tot felul de batai si zgomote si stau tot cu frica in san.

Asa incat formulez urmatoarea concluzie: sa ne bucuram de masina si sa nu ne mai ingrijoram atat. (usor de spus greu de facut!) Oricum e in garantie.

PS Totusi eu cred ca o intrebare la reprezentanta te poate linisti. Drumuri bune!

#4 Furious Jay

Furious Jay

Addicted Duster Member

• Members
  • 509 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 15 January 2013 - 11:04 AM

norenendur, vad ca ai diesel. Sunetul respectiv este de la toba (s-a mai discutat pe aici).

#5 klaus48

klaus48

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 15 January 2013 - 12:12 PM

View Postdacian, on 15 January 2013 - 10:43 AM, said:

Sa o stapanesti sanatos si sa ne vedem la sectiunea dusterul meu in imagini. Eu cel mai mult m-am bucurat de duster atunci cand, inainte sa-mi cumpar, am inchiriat de doua ori o masina, modelul pe care il vroiam eu. Masinile astea inchiriate erau calarite de vreo doi ani pe santiere si era vai de mama lor. Sunau si gemeau si bateau si nu aveau una sau alta. COvorase rupte, chestii indoite. Dar fiind inchiriata nu le dadeam importanta, asa incat m-am bucurat de ele si le-am chinuit pe niste dealuri si gropi pe care acum, cu masina mea, nu as mai merge nici mort. SI cu toate astea masinile nu m-au lasat, s-au comportat excelent.

Acum, la masina mea noua (2000 de km) aud tot felul de batai si zgomote si stau tot cu frica in san.

Asa incat formulez urmatoarea concluzie: sa ne bucuram de masina si sa nu ne mai ingrijoram atat. (usor de spus greu de facut!) Oricum e in garantie.

PS Totusi eu cred ca o intrebare la reprezentanta te poate linisti. Drumuri bune!

nu stiu cum de se aud zgomote si batai la masina care are 2000 km??ori glumesti ori e o chestie psihologica. acum ,lasand gluma la o parte eu am 1000 km cu a mea si nu bate nimic , e chiar f bine legata. si cum spuneam in alte postari nu sunt strain de masini premium, luate de noi.e ceva f curios.

#6 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 15 January 2013 - 01:09 PM

Precizare: zgomotele erau de la masinile duster inchiriate.

La masina noua normal ca nu se aude nimic dar stiti cum posesorii de masini noi ciulesc urechile la orice inchipuire :). Asta incercam sa spun. Cand am avut logan in primul an a fost un chin, suna si pacanea dar pana la urma mi-am dat seama ca sunetele si pacanelile veneau din propriul meu cap :)

Furious Jay: la benzina nu iti suna ciudat toba? La mine, auzita din interior, suna ca si cum ar fi sparta. NU am verificat dar nu cred ca fie.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!