dust3radmin

Statii RADIO CB

173 posts in this topic

Revin... se pare ca e OK 4W cam peste tot in UE pe FM... poza din manualul unei statii CB: 

20170525_012028.thumb.jpg.09bd6762b1a65a74975aef168ae572c4.jpg

Edited by Killer82
1 person likes this

Noi avem 2 x Tedy - arhi multumit.

2 people like this

Ce receptionam azi prin sudul Dobrogei :))

"Liber Cluj, liber Turda"

"Liber la Dealul Negru"

"Liber intrarea pe A1"

Propagare at its best.

Da, ieri se receptiona de pe la Szeged...in Braila.

Salutare...in primul rand multumiri pentru sfaturi si informatii...asadar final mi-am luat ieri o statie President Barry si o antena President Virginia,ce ar trebui sa ajunga la mine,impreuna cu alte cateva acareturi,undeva pe Miercuri sau Joi.Deci inafara de ce sa scris pe topic,mai trebuie sa stiu ceva si sa fiu atent,referitor la partea de montaj?

Salut. Felicitari. Unde vrei sa montezi statia ? Eu am pus-o langa consola centrala, in dreapta ( in partea pasagerului). Statia mea e mica, se incadreaza perfect. Alimentarea am facut-o direct de la firele brichetei, ca sa-mi ramana bricheta libera. Am dezizolat firele decalat, am cositorit firele de la alimentarea statiei si am izolat. Nu se vede nimic, firele ies pe dedesubt. Am si casca, se aude foarte bine si nu deranjez pasagerii. Antena am pus-o in centrul pavilionului, cablul l-am tras pe sub bara longitudinala ( pe sub cauciuc), am intrat pe la usa stanga spate langa stalp, pa sub capitonajul stalpului, pe sub scaunul soferului, pe sub ,,tunel,, si am iesit la statie. Intrucat nu vreau sa tot dau / pun antena pe masina ( deja cauciucul ala a inceput sa se taie ), voi pune o bara de sticlotextolit peste antena, prinsa cu suruburi de barele pavilionului. Am incercat cu o bara de duraluminiu dar nu merge, strica SWRul antenei. Sper ca un material izolator nu are nici o influenta. Daca nu merge, renunt la talpa magnetica si pun antena pe bara. Daca ai antena cu talpa aceea alungita eu te sfatuiesc sa o pui pe mijloc in spate si sa intri pe mijlocul hayonului. Am vazut un Duster in parcare la mall si arata excelent. Daca vrei revin cu niste fotografii. Iti stau la dispozitie si cu alte lamuriri daca pot. Zi buna.

• Similar Content

• By petrutm
      Il am din 2011 si a vazut si munte si zapada si noroi si drumuri inundate. Si Bucuresti cat cuprinde. Câteodată cu emoții, dar întotdeauna am ieșit cu bine.
      A fost o decizie analitica: imi trebuia o masina mai mare, sa incapa mai multi copii, 4x4, mai inalta (pt drumuri de munte) si relativ usor (ieftin) de intretinut. Duster era decizia cea mai buna, de departe. Si inca e (desi mi-ar place sa aiba 7 locuri!!!!).
      A avut tot timpul anvelopele originale Continental all-season, la vreo 65.000km i-am schimbat cu Michelin cross-climate. Tot all season.
      Am facut cont aici pt ca vreau sa-i schimb radio-ul cu unul cu bluetooth (JVC KD-R771BT) si voiam sa vad niste poze (cum se scoate, cum arata, ce trebuie facut). Nu stiu daca m-am lamurit, dar vedem pe parcurs
      Am citit undeva pe [u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] ca cineva era speriat de consum (9 si ceva litri la suta). Mie computerul imi arata o cifra, iar raportul dintre motorina pe care o bag si km pe care ii fac imi arata alta cifra (cam 1,5l/100 mai jos e consumul real fata de cel afisat). Venind din Moldova si conducand "cuminte" (fara graba, fara accelerari bruste, etc) am facut real 3,4l/100km (si afisat era 4,9l/100). In Bucuresti real fac undeva la 7,5l/100 (afisat peste 9).
      Nu e la fel de economica ca pe hartie, dar nici nu e rea.
    • By sserg
      Buna,
      Ieri pentru prima data s-au sters posturile de radio prestabilite si a "uitat " dispozitivul de imperechere bluetooth.

Am setat iarasi posturile si am imperecheat telefonul si nu am avut pana acum vre-o problema.

Cred ca e ceva de la electronica.

S-a mai intimplat si la voi asa ceva?

Numai bine,
    • By andreiscurei
      Salut,
      Acu' două zile am avut plăcerea să mi se fure antena radio de pe mașină. În naivitatea mea, credeam că lumea nu se mai coboară la mârșăvii de-astea. În fine...
      Caut acum altă antenă (pe care n-o voi mai lăsa pe mașină cât nu sunt la bord). Am găsit unele de 40 cm, mai scurte, care mi se par practice, și vin pe două dimensiuni de filet: 5 mm sau 6 mm. Știți cumva cât e filetul antenei originale? Am senzația că ar fi 6 mm, dar n-am găsit nicăieri scris negru pe alb .

Mulțumesc!
    • By dust3radmin
      Noul radio cd de pe Dacia Duster echiparea Prestige este defapt un model numit Daewoo AGC-1220RF-A.

Nu stiu daca se gaseste pe net....

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.