Sari la conținut

Kilometraj - scrie aici cati kilometri ai cu Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 617
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

din 2011 pana acum, nimic neasteptat. doar surprize placute. 222222 km pe 12 mai.

5 pe linie norocosi, ca la facultate! )) In 5 ani fara cateva luni...     Sent from my iPhone using Tapatalk

Si eu am rotunjit vineri la inceputul weekendului ce a trecut Si mai mult... Duminica am prins si suma frumoasa Si inca n-avem un an

Posted Images

  • 3 weeks later...

Km la bord: 40000 Data: 10-08-2011,a treia revizieEveniment:10-08-2011,a treia revizie

 

 

mi s-a spart un burduf la planetara stanga fata. cred ca l-au ciupit cu ranga la inspectia de 25000km. si am fost in germania la service. (apropos. eu am facut prima inspectie la 10000, a doua la 25000. si acuma am facut programare in germania pentru cea de 40000. costa 204 euro . uleiul e elf 5w40. in romania am primit 10 w 40. ) si precum am zis... am fost la service sa vada de burduf si mi l-au facut gratis. mi-au zis gratis ce cod are radioul meu. au spus ca au directive de la renault sa faca niste modificari(imbunatatiri.) au mutat iar nushce cabluri in alte locuri si au schimbat cablul de la schimbator cu altul cica mai stabil cu alte cote. am vazut cum se regleaza noul cablu. (scoti pe liber si deschizi capota , pe cablul de la schimbator se afla un plastic de blocare portocaliu. se trage de el pana iese cca 1 cm. se desface aparatoarea gri din imitatie de piele de la schimbator, intre teava manetei schimbatorului si marginea din stanga trebuie sa fie 6 mm.( el a pus un burghiu de 6 intre , ca sa fie sigur ca sunt 6 mm. a zis ca a trebuit inca odata reglat ca la montare nu s-au asezat bine bucsile de guma ale cablului. )se iese din masina si se apasa platicul portocaliu inapoi la loc. se scoate burghiul ;) si se monteaza inapoi aparatoarea din imitatie de piele gri. se inchide capota. gata :D insa de atunci cand motorul este rece intra destul de greu in treapta 1 si 2. dupaia e ok. or sa verifice din nou acum la inspectie si o sa va mai spun cate ceva.

eu am mai avut un logan inainte . si am vrut sa montez radio cd in romania. mi s-a spus ca nu am voie singur ca din cauza ca umblu la electrice o sa pierd garantia. in germania am intrebat daca pot schimba radio la duster. a zis da. si l-am schimbat acas fara sa pierd nici o garantie. apropos. daca va pierdeti cheia cu telecomanda la duster. in germania costa 100 euro.

am cumparat de pe e-bay 4 jante de aluminiu . 8j x17. ies mai mult in afara decat cele de tabla cu vreo 3 cm in fiecare parte. au costa 115 euro. am cumparat tot din e-bay 2 gume bridgestone dueller cu 6.5 mm profil din 2009 cu 70 euro si alte doua tot bridgestone dueller , tot de 6,5 mm dar din 2008 cu 80 euro. . am sa fac poze cu masina si va spun si cotele ca nu le-am memorat :) jantele au specificatie Tüv pentru nissan quashqai si nissan x-trail. si registrul auto a spus ca nu o sa fie nici o problema sa fie trecute pe talon . revin cu noutati si poze.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Km la bord: 20234 Data: 16-08-2011, Inmatriculata de noua pe 10.05.2011; faceti voi calculul cati kilometrii fac cu Dusterul lunar / saptamanal :))) Eveniment: 16-08-2011, Inmatriculata de noua pe 10.05.2011; faceti voi calculul cati kilometrii fac cu Dusterul lunar / saptamanal :)))
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Km la bord: 41000 Data: 10-08-2010,revizieEveniment:10-08-2010,revizie

 

am facut revizia. au primit in germania indicatii de la renault, pentru duster se pune NUMAI ulei 5w30 solaris. deala am primit. am observat ca masina schimba destul de greu dimineata. au verificat uleiul in cutie. aveam 700 g mai putin. nu exista scurgeri. verificati-va si voi la service nivelu de ulei din cutie. acum cu ulei la nivel mashina schimba vitezele perfect.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

4000 km (masina luata acum 3 luni).

Km la bord: 4000 Data: 18-09-2011,Info:masina luata acum 3 luniEveniment:18-09-2011,Info:masina luata acum 3 luni

 

[km=4000]18-09-2011,Info:masina luata acum 3 luni[/km]

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...