dust3radmin

Consum Dacia Duster

985 posts in this topic

Cat consuma Dacia Duster - vrem date reale!

Am rugamintea sa postati date despre consumul inregistrat cu Dacia Duster. Va rog sa specificati motorizarea,sistemul de tractiune (adica 4x2 sau 4x4), regimul de mers si consumul obtinut. Daca aveti si poze cu atat mai bine.

Exemplu:

1.5dCi 85cp , 4x2, 7.9l/100 urban, 6l/100 afara, medie 7l/100.

1.5dcI 4x2 110PS -in 380km am pe bord 6.1 consum mediu. Majoritatea sunt făcuţi in oras (70%) si restul drumuri nationale si off-road. Fiind in rodaj, nu depasesc 3000rpm.

am 12.000 de km in 5 saptamani. 1,5 dci 110 cp, 4x4 , laureate

urban - nu l-am facut foarte exact dar cu AC non stop si mers normal (si pe aglomeratie, si in trafic lejer) undeva intre 6,7 - 7,2 l/100 km.

extraurban - mers normal, lejer, incarcatura medie - 5,5 - 6 l/100 km

autostrazi (romania, grecia, italia, austria, ungaria) - viteze 130 kmph - 170 kmph - 6,4 - 7,7 l/100 km

mixt in Romania - 5,9 - 6,7l/100km

mixt in Occident - 6 - 6,8l/100km

Concluzie dupa 12.000 de km

1. mers normal, incarcatura medie, drumuri mixte, viteza pana in 120kmph = 6 - 6,5l/100km

2. mers sportiv, incarcatura mare (3-4 persoane, bagaje), drumuri mixte, viteze si peste 120 - 130kmph = 6,5 - 7,1l/100km

Daca doriti si mai exact va stau la dispozitie in functie de ce e interesat fiecare.

2121 km Duster 4x2 1.6 16v versiune duster

incarcatura medie 3-4 oamani +bagaje

localitati , drumuri netionale, europene, forestiere

urcat pe munte consum mediu 7.1 L/100km :shock:

4x4 dci 110 Cp

In oras : nu depaseste 7,5%

In afara localitatilor, mers (putin peste) aproape legal : 5.0 %

Autostrada max 140km/h : 6,7 %

Tractiunea a fost tot timpul comutata pe "Auto".

Ca sa nu mai deschid un topic nou, de ce se zice ca pe "Auto" consuma mai mult decat pe "2WD", atata timp cat mergi pe uscat trag doar rotile din fata indiferent de pozitie? Eu nu am observat diferente pe uscat intre cele doua pozitii, nici la consum nici la putere.

• Similar Content

• By ramm
      Buna ziua tuturor posesorilor de Duster! Am o intrebare, si anume : cat de multumit esti de Dusterul tau? Daca se poate cat mai detaliat vis-a-vis de model, motorizare. As dori sa aflu cat esti de multumit fata de raport calitate/pret, comfort, consum, fiabilitate, accesorii.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.