Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 225
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Un traseu scurt si frumos mai ales iarna pentru cei care sunt in zona Rasnov-Bran.

Vine, viiiiine, plimavala!

Duter curubeu

Posted Images

Vineri dupamasa am facut acest traseu pe macadam - drum de padure - finate - drum de padure - macadam linca Cluj in SOPOR ( drumul care trece pe linga depoul de troleibuze din Gheorgheni ). Sub padure am oprit si pentru un fript de slana. Recomandabil doar in perioada fara ploi. Se ajunge pina la ocolitoarea Apahida - Vilcele

Pe scurt: Capatul liniei de troleu Gheorgheni - Pe linga Depou - Colonia Sopor - Biserica reformata - la stinga si a doua la dreapta si tot inainte. La urmatorul grup de case stinga in sus pina la liziera padurii. La intoarcere se tine creasta pina la intersectia cu magistrala de gaz, acolo la stinga si se coboara inapoi in drumul Soporului.

post-965-0-14244400-1351456044_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lejer. Drum de macadam. In ultima parte a urcusului cimp deschis iarba, de ocolit o stina si de urmarit liniile de altitudine ale terenului.

Nerecomandat pe timp ploios.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Azii am fost in zona satului Stolna.

Toamna este pe terminate, drumurile se desfunda de la ploi, apa nu se mai evapora de pe drumurile forestiere, atentie unde si prin ce va bagati.

Ce n-am reusit in 2012 lasam pe 2013, cind drumurile vor fi uscate!

Am vrut sa fac un traseu pe care de mult il coc in minte si batut in lung si lat pe jos. Foarte aproape de Cluj si de autostrada. In capatul vaii piriului Stolna care strabate localitatea cu aceasi denumire fiind zona preferata de iesit la padure. Intre aceasta vale si muntii Gilaului respectev creasta Somesului Rece este un plai deosebit de frumos. Acolo am vrut sa ajung azi pe un drum forestier pe unde bat satenii padurea, adica il taie. Din pacate am ales momentul in care deja baltile nu se evapora drumul dovedindu-se in unele locuri alunecos, noroios. Dusterul a executat fara probleme in 4x4 atit la urcare cit si la coborire. O singura data ' a murit motorul ' cind am trecut peste adica dintr-o urma de tractor in alta. Pe la mijloc la insistentele copilotului am abandonat masina cu toate ca as fi putut parcurge tot traseul propus alegind varianta mai linistita si 'silentioasa' adica pe jos.

Legenda:

1 - autostrada unica in Transilvania

2 - satul Stolna

3 - locul pina unde am urcat cu Dusterul

4 - locul pina unde am mers pe jos azi

5 - plaiul, locul final popus

7 - locul de campare

linia continua traseu; linia intrerupta traseu parcurs pe jos

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo mai aud si de dusteristi care mai merg si pe jos prin munti.Eu anul trecut am propus o iesire pe Valea Rea dinspre Nucsoara(Arges) pe raul Doamnei pana unde se inchide drumu si de acolo pe jos (cam 3 ore) pana pe Vf Moldoveanu(cel mai aproape de abordat din acest punct acest varf.Sunt niste cascade si un peisaj aparte, necalcat de multime... N-a raspuns nimeni toata lumea malc.Vor numa' cu dusterel-ul..Bravo inca o data. :hug:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...