Sari la conținut

Un Nou Duster In Oras :)


Postări Recomandate

Salut si bine v-am gasit !

 

Am cumparat astazi un Duster Laureate 1.5 dci 4WD culoare gris comete, nou, cu cateva dotari suplimentare pe el dupa cum urmeaza:

- pack look

- volan si schimbator imbracate in piele

- scaune incalzite

- media nav

- senzori parcare spate

- cruise control

- camera marsarier

Bonus am mai primit si covorasele originale de interior precum si sistemul de alarma.

Masina a fost achizitionata de firma pentru care lucrez si inlocuieste un Seat Toledo 1.6 TDI cu aproximativ 93.000 km la bord, fabricat in februarie 2014. Desigur ca unii s-ar putea intreba de ce am inlocuit Seat-ul cu Duster. Raspunsul este simplu, cu toate ca Toledo e o masina super ok, pe care as recomanda-o oricand fara rezerve, imi era necesara o masina care sa ma ajute cat mai mult posibil sa ies din parcari iarna cand se asterne zapada serios. Aceasta situatie a intervenit in urma unei interventii chirurgicale ce ma restrictioneaza la efort o perioada de aproximativ 6 luni, implicit fiind exclus sa pun mana pe lopata cand s-ar impune (lucru pe care il faceam fara nicio retinere si chiar cu entuziasm cand ningea abundent). Sefii mei au hotarat sa imi schimbe masina cu una adecvata conjuncturii in care ma aflu acum, sa le dea Dzeu tot binele, asa ceva mai rar am intalnit.

Asadar am studiat ce variante ar exista in limita unui buget rezonabil si a ramas sa aleg intre Duster si Suzuki new Vitara. Suzuki era ceva mai scump dar nu la distanta foarte mare si oferea in plus ceva dotari care pe Duster nu exista, nu le enumar aici, sigur multi dintre dumneavoastra le stiti :yes:

Dusterul a castigat prin faptul ca are o garda mai mare la sol si capacitati de trecere mai bune si bineinteles printr-un pret mai scazut, precum si prin faptul ca a fost disponibil rapid. M-am documentat destul de intens pe forumuri despre cele doua masini si le-am observat si in trafic, sincer Vitara nu mi-a inspirat incredere ca ar putea face fata la nevoile mele cand am vazut ce garda joasa pare sa aiba (cu toate ca e specificata la 185mm) si un unghi de atac ce te face sa te intrebi daca nu cumva echipa de design a uitat ca proiecteaza un crossover sau mini SUV si nu un autoturism de oras. Dar aici s-ar putea sa ma insel, poate si Vitara ar fi fost foarte ok pentru scopul meu. Sunt in acelasi timp perfect constient ca si Dusterul are partea lui de minusuri in comparatie cu Vitara pe partea de siguranta si comportament pe sosea dpdv al vitezei de croaziera. Dar acestea nu reprezentau criteriile prioritare in alegere, daca erau doar astea ramaneam cu Seat-ul.

Dusterul a fost cumparat "in blind" , fara drive-test inainte, nu prea am avut deloc timp si nici mobilitate fizica pentru asa ceva. Doar am citit/vizionat review-urile altor site-uri care se pricep mai bine decat mine in a aprecia o masina din mai multe puncte de vedere si care in definitiv cu asta se ocupa si am citit forumurile dedicate celor doua masini, deci si acesta pe care scriu :ahappy: .

Am condus pe termen lung pana acum urmatoarele masini: Dacia 1310, Alfa Romeo 155 T, Supernova, Solenza, Passat 1.8T, Passat TDI, Seat Ibiza, Seat Leon 1P, Skoda Octavia II FL 2.0 TDI, Audi A6 3.0 TDI Quattro (un vis frumos :hyper: ) si Seat Toledo TDI. Deci niciun SUV sau crossover pana acum.

Sincer, de cand am plecat cu ea de la dealer pana acasa, doar vreo 6 km, nu am incetat sa ma minunez de progresul facut de Dacia cu aceasta masina. In ciuda unor prejudecati auzite pe la altii cum ca Dacia tot Dacie ramane si nu merita banii, as vrea sa cred ca multe dintre ele sunt doar rautati ale unor oameni care, fie nu au condus o masina de fabricatie recenta Dacia, fie sunt prea fixati pe ideea de masina straina SH la echivalentul de bani pentru o Dacia noua (se subintelege ca pe cei ce dispun de sumele necesare sa isi cumpere la cativa ani masini noi de peste 30000 eur ii exclud din context). Acum, stand stramb si judecand drept, este probabil ca as fi avut eventual si o mica sansa sa nimeresc o masina SH superioara tip SUV la pretul platit pe Dusterul nou, dar astfel de loterie nu prea vreau sa accept, mai ales cand este vorba despre bani ce nu sunt ai mei (reamintesc aici ca este masina companiei pentru care lucrez).

Acum mai trebuie sa caut anvelope de iarna, dar pe 30 decembrie nu sta nimeni sa vanda si sa monteze asa ceva, deci momentul achizitiei acestora va fi in prima saptamana a anului 2017. Aici am o mare problema. Daca ar fi dupa mine as alege Dunlop Grandtrek SJ6 pentru capabilitatile acestora in zapada mare si conditii grele, dar avand in vedere ca aceasta masina va circula foarte mult pe sosea, facand saptamanal un drum Bucuresti-Fagaras si retur, nu stiu daca sunt cea mai potrivita alegere cu toate ca le-as vrea. Alte optiuni ar fi Dunlop Winter Sport 5, Good Year UltraGrip Performance Gen 1 si Pirelli Winter Sottozero 3. Deci imi trebuie anvelope care sa ma scoata din zapada parcarilor bucurestene (si nu numai) dar care sa aiba o prestatie buna si pe sosea la drum lung. Greu de zis, daca aveti ceva recomandari le astept cu placere.

Revin cu impresii dupa ce voi mai merge cu masina, dupa doar 6 km facuti azi e cam prea devreme sa spun mai multe, cu toate ca prima impresie e ok, mai putin servodirectia, care pare cam rigida si nerafinata, dar nimic de speriat ;-)

Pana cand ne mai vedem pe aici, va doresc toate cele bune si un an nou fericit si plin de satisfactii !

Adrian

Editat de AdrianR
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 22
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Salut si bine v-am gasit !   Am cumparat astazi un Duster Laureate 1.5 dci 4WD culoare gris comete, nou, cu cateva dotari suplimentare pe el dupa cum urmeaza: - pack look - volan si schimbator imb

O sa te obisnuiesti. E cu altfel fata de cele cu directie ce variaza cu viteza (cine a avut Logan gen.1 a trecut mai usor la Duster). Si eu am avut senzatia ca revine mai greu volanul la 0 de unul sin

Pai pe Seat cred ca aveai directie electrica si este alta treaba.Si eu ma simt aiurea cand mai conduc Loganul cumnatului iar cand am mers cu un Duster care avea si gume mai mari am simtit la fel ca vi

Bine ai venit :) si sa te ajute cu bine masina si multa sanatate.

Sa stii ca anvelope se gaseau, iar la Autosoft azi (Vineri) batea vantul pe seara, deci aveai si unde sa le instalezi :)

Daca vrei sa treci cu ea mai fortat prin nameti, iti recomand sa iti iei si un scut de aluminiu. Spolierul e un plasitic si in spate e radiatoru - in caz ca izbesti un ghetar de 35 Cm :) cu rotile prin selau scutul extra de aluminiu iti va mai lua din stres... zic si eu.

Dunlop Winter Sport 5 sunt cele mai bune anvelope pt ce ai tu nevoie.

In caz ca nu stii - se recomanda sa pleci cu a-2a de pe loc. 1-a e mai dedicata pt offroad sau plecari grele.

Restul gasesti pe :)

Dusterul e o masina aparte, speciala si iesita din sabloanele clasice 4x4.

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si bun venit in vomunitate (asta de ceva timp) si printre utilizatori!

Pot spune un lucru cert! Aceasta masina te va surprinde si pozitiv si... mai putin pozitiv!

Acum, ca posesor/utilizator de SJ 6 (de 6 ani!), pot spune ca... nu m-au dezamagit niciodata in zapada! Acum, la varsta de 6 ani, pot spune ca...."si-au trait traiul, si-au mancat malaiul"!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Cain si Daniel Cojocar pentru urari :) . Spre Dunlop Wintersport 5 inclin si eu, le am de iarna trecuta pe masina personala (Seat Leon) si sunt multumit. Am vazut ca au iesit pe primul loc si in testul AutoBild Allrad pe dimensiunea 215/65R16, bineinteles sub rezerva obiectivitatii asupra unor astfel de teste uneori. Cu plecarea de pe loc am experimentat azi si intr-adevar pare mai ok sa plec direct cu a 2-a cand nu sunt in rampa ;)

Editat de AdrianR
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit si să te bucuri de masina, o sa te surprindă din vei vedea ce poate face.

Referitor la anvelope dunlop granitele sj6 nu se mai fabrica. Săptămîna trecuta am stricat una, m-am dus la atelierul de unde le-am luat si mi-au spus ca nu se mai fabrica dar caută cauta in depozite si imi aduc dar cu dot 2015 sau 2016 trim 1.

N-am inteles bine dar ca dunlop e produs de goodyeear si acesta nu mai produce anvelope. De goodyeear am auzit ca nu mai produce anvelope pentru utilaje agricole si am luat echivalent michelin.

Pina la urma au găsit 2 anvelope sj6 la Bucuresti si 2 la Iasi. Am luat 2 sa mai am de rezerva dar să fie si pereche (aveam 2 ierni cu ele) fabricate in martie 2016.

 

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut SYL40, alarma este Maat 675, nimic deosebit, are doar functiile primare. As avea in vedere si Nokian dar nu vad la ei un model care sa imi suscite interesul in mod deosebit si nici nu prea mai sunt pe stoc.

 

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...