Sari la conținut

Postări Recomandate

@vsebas, everyone, apropo de "talpici" sau "scarite", poate nu ar strica sa incepem un thread de discutie dedicat pt echipamente de recuperare / echipament necesar in off-road... Nu de alta dar sunt multi colegi deja bine aprovizionati, sau cu mai multe iesiri la activ, care ar avea sugestii bune, insa informatia existenta momentan e cam spread-out pe diverse topice.

 

Eu am cautat si nu am gasit un astfel de topic, as incepe unul dar mi-e sa nu-mi fi scapat ceva...

 

E o idee foarte buna si de aceea am deschis eu acest topic.

 

In urma ultimei experiente as pune in portbagaj la iesiri unde traseul e facut, de mine si ceilalti din coloana, prima data, urmatoarele echipamente:

 

-Trusa recuperare ( sufa de copac, sufa de recuperare, ocheti, scripete, manusi)

-Sufa sintetica 4m, 4T

-Lanturi ( 2 perechi)

-Toporisca, maceta, firiz

-Ranga

-troliu (macar unu' mecanic)

-cablu de otel ( in caz de tractat ceva usor nu e asa de elastic cum sunt sufele, ajuta si la lungimea mica a cablului de troliu mecanic)

-set chei fixe/inelare ( 17, 19, 21) - in caz de blocare troliu te descurci usor cu astea 3 marimi

-canistra combustibil 20L - mai ales iarna cand se anunta vreme rea

-rampe de tractiune-recuperare, sunt bune si sa treci peste obstacole (aici daca ma insel, cineva cu experienta sa ma corecteze)

-cric hidraulic ( pana, lanturi, poate uneori iesire din situatii inclinate)

-cheie de roti ( eu o prefer pe cea dinamometrica)

-ancora de recuperare ( doar daca ai si troliu) - deocamdata nu am vazut ceva care sa-mi placa

 

Cei cu experienta si experiente mai pot adauga ( chiar daca mai e scris pe forum , asa in deverse alte topicuri).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 181
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

E carantină bre!! Ce tot Lacu Roșu si offroad.. Drojdie aveti pe site-ul ăla?

Salut.  As mai recomanda o bucata de scandura mai groasa, ce se aseaza sub cric, in off-road.   Iar daca tineti la aspectul masinii, o foarfeca de taiat crengi, cu brate telescopice. 

Sau esti intepenit intr-un sant pe care voiai sa-l treci, sau ai alunecat lateral si esti cu curu' spre prapastia de langa drum (experimentat fara troliu in dotare, s-a lasat cu suc de morcovi, noroc

Posted Images

Redundanta nu e rea :P

Relativ la scarite / rampe de iesire din noroi / nisip sau pt trecere, am văzut ca se vorbeste f bine de Maxtrax (Austria parca), care insa au un pret destul de serios...

 

Aici as fi interesat de ceva detalii daca foloseste cineva asa ceva si de unde / cum sunt procurate :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o idee foarte buna si de aceea am deschis eu acest topic.

 

In urma ultimei experiente as pune in portbagaj la iesiri unde traseul e facut, de mine si ceilalti din coloana, prima data, urmatoarele echipamente:

 

-Trusa recuperare ( sufa de copac, sufa de recuperare, ocheti, scripete, manusi)

-Sufa sintetica 4m, 4T

-Lanturi ( 2 perechi)

-Toporisca, maceta, firiz

-Ranga

-troliu (macar unu' mecanic)

-cablu de otel ( in caz de tractat ceva usor nu e asa de elastic cum sunt sufele, ajuta si la lungimea mica a cablului de troliu mecanic)

-set chei fixe/inelare ( 17, 19, 21) - in caz de blocare troliu te descurci usor cu astea 3 marimi

-canistra combustibil 20L - mai ales iarna cand se anunta vreme rea

-rampe de tractiune-recuperare, sunt bune si sa treci peste obstacole (aici daca ma insel, cineva cu experienta sa ma corecteze)

-cric hidraulic ( pana, lanturi, poate uneori iesire din situatii inclinate)

-cheie de roti ( eu o prefer pe cea dinamometrica)

-ancora de recuperare ( doar daca ai si troliu) - deocamdata nu am vazut ceva care sa-mi placa

 

Cei cu experienta si experiente mai pot adauga ( chiar daca mai e scris pe , asa in deverse alte topicuri).

 

Buna ideea asta cu lista. Mai era undeva o lista , pe alt topic cu diferitele obiecte de luat prin camping. Din pacate a uita lumea de acel topic. Vreau doar sa precizez ca sufa sintetica de 4m este interzisa in unele tari vestice , pentru cei care vor sa faca offroad prin vest. Nu neaparat offroad, dar multi dintre voi iesiti afara, si daca se intampla sa ramaneti undeva impotmoliti, este acceptata doar stanga demontabila din 3 sau 4 parti. Este destul de usoara si nu ocupaprea mult spatiu

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bun topicul de accesorii de camping, insa asta e mai degrabă targetat pt recuperare.

 

Interesant de știut faza cu sufa in vest. Nu am tractat / nu am fost tractat la ștangă niciodata insa ma întreb - oare nu face ceva stricăciuni la bara de plastic in jurul carligului / ochetului de remorcare de pe masina?

Ai asa ceva? Poti pune o poza?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un pic off-topic discutia despre ștangă. In primul rand ca nu prea e practica in off-road, si in al doilea rand pentru ca topicul este despre echipamente de recuperare in off-road, si nu despre legalitatea si avantajele/dezavantajele folosirii unei șufe sau a unei ștăngi în timpul remorcării.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bun topicul de accesorii de camping, insa asta e mai degrabă targetat pt recuperare.

 

Interesant de știut faza cu sufa in vest. Nu am tractat / nu am fost tractat la ștangă niciodata insa ma întreb - oare nu face ceva stricăciuni la bara de plastic in jurul carligului / ochetului de remorcare de pe masina?

Ai asa ceva? Poti pune o poza?

 

In orice caz nu poti tracta o masina fara ca in ea sa fie un sofer. Cineva care ar fi mai priceput decat cel din fata care tracteaza masina.Nu mai spun ca daca ar fi un accident la tractare cu sufa/chinga, cred ca nici asigurarea nu preia cheltuiele. Aici cel putin asa e. Sunt destul demulte de spus dar e OFFTopic. Pun doar pozele

post-3487-0-83493800-1455184456_thumb.jpgpost-3487-0-29551300-1455184480_thumb.jpgpost-3487-0-53899000-1455184497_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...