Sari la conținut

Duster 1.5Dci, 110Cp, 4X4


Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

De aproximativ 1 luna sunt posesorul unui Duster Laureate, gri metalizat, motor 1500cmc, 110cp, 4x4, modelul fara piele si navigatie.

 

Masina are in prezent 2200km, din care circa 50 km pe drumuri forestiere.

 

Inainte am avut un Passat B6 cu motor 2.0tdi si 140cp si mi-a fost un pic greu sa ma obisnuiesc cu vitezele "scurte" ale Dusterului.

 

Impresii si probleme:

 

+++++

 

- pozitie inalta de condus, mai buna vizibilitate in trafic;

- abordez drumurile mai proaste mult mai relaxat;

- la nevoie, poti urca fara probleme bordurile;

- am putut vizita niste zone foarte frumoase, pe langa Transalpina, mergand pe drumuri de munte, nepavate, inaccesibile cu vechea masina;

- frane bune;

- consum mediu de aprox. 7l/100km la viteze de 110-130km/h in afara localitatilor si autostrada si 60km/h in oras, tractiune 2WD (conform CB);

- radio-ul destul de destept. imi plac bluetooth-ul si slot-ul USB;

- faruri bune.

 

 

----------

 

- zgomot destul de mare in habitaclu la viteze peste 120km/h;

- tacanit destul de tare in compartimentul motor (nu stiu daca e motorul sau altceva) la decelerare, intre 2000-2200 rpm, in treptele a 5-a si a 6-a; poate imi puteti spune daca e ceva normal la Duster sau ar trebui sa o duc la service cat mai rapid;

- stergatoare proaste, schimbate deja cu unele Bosch Aero;

- boxe proaste, schimbate deja cu unele JBL;

- simt o intarziere destul de mare a turbinei, comparand cu alte masini turbodiesel detinute anterior;

- geamurile nu ofera nicio protectie termica, asa ca am montat folie pe cele din spate; in fata, ma "prajesc" in continuare in zilele insorite;

- unitatea de climatizare parca nu reuseste sa raceasca cum trebuie in zilele calduroase.... si am masina din septembrie... vedem la vara;

- lipsa cotiera.

 

Cam asta pot a va spun dupa 2200km.

In rest masina e ok, inca o descopar.. Sunt curios cum se comporta iarna.

 

Ma deranjeaza totusi, tacanitul de care va spuneam mai sus. Se aude cel mai clar in afara localitatii (drum intins), cand iau piciorul de pe acceleratie, fara sa calc ambreiajul, atunci cand turometrul coboara intre aprox. 2200 si 2000 rpm.

Orice sfat legat de aceasta problema si nu numai este binevenit.

 

Numai bine va doresc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine ai venit in rindurile dusteristilor.

 

Unele minusuri se rezolva usor:

- folie se poate pune si pe fata pentru protectie solara, chiar si fara tenta fumurie.

- cotiera se gaseste, vb cu colegul nostru de forum @planetara care are cotiera de origine la pret foarte bun.

- la capitolul racire habitaclu e poveste lunga :D si comparatia cu pasatu nu este cea mai fericita, trebuie sa iei in calcul ca la duster ai cam de 3-4 ori mai mult aer de racit decat la pasat.

 

Pentru restu vad ca ai gasit solutii :)

Aprops ce boxe ai pus de la JBL?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, bine ai sosit printre Dusteristi!

S-o stapanesti sanatos multi km si sa-ti aduca drumuri bune!

 

Cam toata lumea a schimbat stergatoare si boxe. Eu am pus niste Bosch 60cm/48cm si Boxele Focal Auditor + Unitate Alpine.

 

Zgomotul de la motor la PH1 e ceva cu care trebuie sa te obisnuiesti.

El se modifica la schimbarile de temperatura, de motorina samd. - Recomand motorina aia EVO de la Mol, ai sa vezi cum isi ischimba motorul sunetul si mersul imediat :)

La cea de la Petrom si altele face destul de multa galagie.

Eu am alte zgomote si trepidatii in functie de turatii, dar la mine motorul merge un pic altfel dupa remapare Stage2.

 

Iarna vei avea o surpriza foarte placuta! Masina se comporta excelent.

Insa nu te baza pe anvelopele all-season cu care vine masina. Fiind usoara si inalta are tendinta sa alunece destul de urat la frane pe zapada, gheata si "fleasca". Ia-ti unele de iarna decente.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut si multumesc.

 

Cred ca o sa montez si pe fata folie, dar probabil ca o s-o fac cand o sa sufar prea tare, dupa un drum mai lung :)

Cu cotiera, vreau sa ma mai gandesc... Din ce am citit, chiar si cele originale si misca destul de tare si cred ca nu mi-ar placea senzatia...

Cu aerul conditionat ai dreptate, e mai mare "vagonul"... :)

 

Boxe am pus niste JBL de 13", destul de ieftine (cam 95 lei/pereche, nu stiu exact modelul in momentul asta), dar se aud mult mai clar inaltele si mediile. Basul e acceptabil, cu loudness activat.

Am testat si Pioneer, laudate de cineva pe un forum , dar nu mi-au placut.

JBL in schimb, recomand.

 

Sa vad ce fac cu tacanitul de la motor...

 

Numai bine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, bine ai sosit printre Dusteristi!

S-o stapanesti sanatos multi km si sa-ti aduca drumuri bune!

 

Cam toata lumea a schimbat stergatoare si boxe. Eu am pus niste Bosch 60cm/48cm si Boxele Focal Auditor + Unitate Alpine.

 

Zgomotul de la motor la PH1 e ceva cu care trebuie sa te obisnuiesti.

El se modifica la schimbarile de temperatura, de motorina samd. - Recomand motorina aia EVO de la Mol, ai sa vezi cum isi ischimba motorul sunetul si mersul imediat :)

La cea de la Petrom si altele face destul de multa galagie.

Eu am alte zgomote si trepidatii in functie de turatii, dar la mine motorul merge un pic altfel dupa remapare Stage2.

 

Iarna vei avea o surpriza foarte placuta! Masina se comporta excelent.

Insa nu te baza pe anvelopele all-season cu care vine masina. Fiind usoara si inalta are tendinta sa alunece destul de urat la frane pe zapada, gheata si "fleasca". Ia-ti unele de iarna decente.

 

Multumesc.

 

Dusterica al meu e PH2, fabricat in 2015, dar probabil ca "toate face la fel" :) O sa incerc sa schimb motorina. Eu am mers doar cu Petrom, standard.

Sunt convins ca trebuie niste anvelope de iarna, ca lumea.

Sunt tentat sa schimb becurile dela luminile de zi cu niste led-uri, dar mai studiez :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

 

Dusterica al meu e PH2, fabricat in 2015, dar probabil ca "toate face la fel" :) O sa incerc sa schimb motorina. Eu am mers doar cu Petrom, standard.

Sunt convins ca trebuie niste anvelope de iarna, ca lumea.

Sunt tentat sa schimb becurile de la luminile de zi cu niste led-uri, dar mai studiez :)

 

Intreaba-l pe @77DAN cu led-urile pe luminile de zi. El si-a pus, si poate sa-ti recomande ceva care sa nu-ti cada in far :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aseara am unele noi. Arata mult mai rezistente dpdv constructie si stau mult mai fix in soclu decat cele vechi. Recomand colegul Fane (Pravalia cu Leduri), care a raspuns imediat la plangerea mea in legatura cu cele vechi si am convenit sa facem un upgrade la modelul actual. Tot de la el am luat LED-uri pentru tot ce era bec la interior si numar. Updatez daca totul e OK dupa weekendul urmator cand voi petrece foarte mult timp in masina. Atentie ca odata ce pui LED la DRL, acestea vor arata mult mai alb decat lumina de la faruri!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aseara am unele noi. Arata mult mai rezistente dpdv constructie si stau mult mai fix in soclu decat cele vechi. Recomand colegul Fane (Pravalia cu Leduri), care a raspuns imediat la plangerea mea in legatura cu cele vechi si am convenit sa facem un upgrade la modelul actual. Tot de la el am luat LED-uri pentru tot ce era bec la interior si numar. Updatez daca totul e OK dupa weekendul urmator cand voi petrece foarte mult timp in masina. Atentie ca odata ce pui LED la DRL, acestea vor arata mult mai alb decat lumina de la faruri!

 

Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...