Sari la conținut

Noua Dacia Duster facelift - comenzi, modalitati de plata, durata livrare


Postări Recomandate

Postati aici detalii privind dealer-ul, comanda facuta, modalitatea de plata (cash / credit) si durata estimata de dealer pana la livrarea masinii.

 

Acest topic are ca scop informarea viitorilor cumparatori de Duster, sa stim la ce sa ne asteptam daca comandam un Duster si cum trebuie sa procedam.

 

Multumesc anticipat pt ajutorul vostru!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 372
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Na pana la urma pe miercuri dupamasa s-a reusit sa se rezolve toate hartiile si nr. provizorii. Iar azi dimineata m-am prezentat la dealer. Acum deja masinuta se odihneste in garaj, dupa 370 km parcur

Acum 10 zile am ridicat si eu masina, Duster 4x4 dci 110 Gris Comete Laureate cu optiunea scaune incalzite. Dupa 1000 de km, pot spune urmatoarele: - radio-ul masinii merge foarte bine, inclusiv hand

De luni 17-02-2014 inca un dusterist pe plaiurile mioritice,am amanat postare in ideea sa vin si cu ceva impresii.Circul foarte mult in oras si parca ma doare inima sa o chinui.M-am folosit tot de sce

Posted Images

Data comenzii: 18-10-2013

Dealer: DAREX Suceava

Comanda: Duster Laureat 4x4 1.5dci 110cp, Noir Nacre, Pack Look, senzori parcare, cruise control, volan si schimbator imbracate in piele, Media Nav (oferit gratuit), garantie extinsa 2 ani

Pret: 18.820 euro

Plata: cash (am platit avans cand am facut comanda 4.192 RON)

Livrare estimata: a 4-a saptamana din ianuarie

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Data comenzii: 11-11-2013

Dealer: Meridian Vest, Bucuresti - domnul Valentin Surugiu

Comanda: Laureate 4x4 1.6 16V, Gris Olive, senzori parcare, cruise control, volan si schimbator in piele, Media Nav gratuit, garantie extinsa cu 2 ani

Pret: 16058 €

Plata: cash - am platit avans 20% din ING in contul ING Dacia. Intre timp se pare ca Dacia va renunta la contul ING, asa ca pentru restul banilor probabil ca voi avea niste comisioane mai mari.

Estimare livrare: 28 ianuarie 2014

 

Cateva aspecte referitor la curs: Dacia are cursul intern, care se calculeaza saptamanal: Lunea BNR-ul afiseaza un curs, la care Dacia adauga 0.5% si foloseste acel curs din martea respectiva, toata saptamana pana urmatoarea zi de luni inclusiv. Eu am stat si am pandit lunea respectiva ce curs s-a afisat, am vazut ca era semnificativ mai mare decat cel din saptamana anterioara, si ca atare m-am grabit sa platesc si sa intre banii in aceeasi zi, cat era inca cursul vechi in vigoare. Daca as fi vazut ca cursul a scazut, as fi revenit martea respectiva pentru a plati la curs mai bun.

Odata platit avansul, acesta figureaza in sistem ca echivalentul a X euro, indiferent daca dupa aceea cursul creste sau scade. Avantaj client daca cursul creste, avantaj Dacia daca cursul scade dupa aceea.

Si ca sa fiu putin carcotas: domnul dealer m-a cam dezamagit, ca inainte de a face comanda ma tot suna, mult mai prompt, acum a trebuit sa trag eu de dumnealui ca sa imi trimita pe mail foaia de comanda in euro si data de livrare, m-a cam tot dus cu presul odata ce s-a vazut cu comanda facuta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva aspecte referitor la curs: Dacia are cursul intern, care se calculeaza saptamanal: Lunea BNR-ul afiseaza un curs, la care Dacia adauga 0.5% si foloseste acel curs din martea respectiva, toata saptamana pana urmatoarea zi de luni inclusiv. Eu am stat si am pandit lunea respectiva ce curs s-a afisat, am vazut ca era semnificativ mai mare decat cel din saptamana anterioara, si ca atare m-am grabit sa platesc si sa intre banii in aceeasi zi, cat era inca cursul vechi in vigoare. Daca as fi vazut ca cursul a scazut, as fi revenit martea respectiva pentru a plati la curs mai bun.

Odata platit avansul, acesta figureaza in sistem ca echivalentul a X euro, indiferent daca dupa aceea cursul creste sau scade. Avantaj client daca cursul creste, avantaj Dacia daca cursul scade dupa aceea.

Atentie. Cursul valutar la care ai platit avansul nu este acelasi cu cel cu care vei plati "lichidarea". Motivul pentru care ti-a fost facuta echivalenta in euro la data achitarii avansului (cei X euro) este pentru a stii care este diferenta FF-X (in euro, unde FF= Factura Finala) ce va fi calculata la factura finala. La factura finala se va aplica acelasi algoritm ca acum!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine de stiut aceste "chestii" legate de plata avansului si cea finala. Eu doresc sa depun avansul in decembrie. Nu am configuratia finala a masinii, ma mai gandesc la diferite lucruri. Agentul mi-a spus ca daca platim avansul (5 % din suma totala) in decembrie, atunci la sfarsitul lui februarie, inceputul lui martie va fi livrata masina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie. Cursul valutar la care ai platit avansul nu este acelasi cu cel cu care vei plati "lichidarea". Motivul pentru care ti-a fost facuta echivalenta in euro la data achitarii avansului (cei X euro) este pentru a stii care este diferenta FF-X (in euro, unde FF= Factura Finala) ce va fi calculata la factura finala. La factura finala se va aplica acelasi algoritm ca acum!

 

Corect! Mi-a explicat si dealerul acest lucru, dar am uitat sa mentionez aici clar, multumesc ca ai atras atentia. Cum ai zis, la final diferenta ramasa, in euro, se va plati la cursul din momentul respectiv, cu acelasi algoritm.

 

Personal, avand banii stransi atat in euro cat si in lei, am preferat sa platesc acum avansul din banii pe care ii aveam deja in lei, cat timp cursul era relativ ok, si restul in euro stau linistit ca nu isi schimba valoarea raportata la valoarea masinii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacia (firma de data asta) mi-a facut cea mai placuta supriza.

Conform ultimelor 3 verificari saptamanale, termenul de fabricatie al FL-ului meu era de 5 decembrie, cu livrare in saptamana 9-16 decembrie.

Azi sun la Vocea Clientului si intreb daca s-a pastrat termenul estimat (in speranta ca nu il vor impinge spre sfarsitul lunii decembrie). Peste o ora primesc telefon si ce aud: "masina dvs. a iesit astazi din fabricatie si e programata pentru livrare la sfarsitul acestei saptamani" ... Am zis ca n-aud bine, drept pentru care am sunat la dealer si am avut confirmarea minunii... Masina mea e fabricata si mai am de asteptat 7-10 zile (estimarea dealer-ului) pana sa intru in posesia ei.

Asa ca, cei care ati facut comenzi la sfarsitul lunii octombrie, dati un telefon la Voce si interesati-va de estimari. S-ar putea sa aveti parte de o supriza placuta :)

 

Basca faptul ca azi, cum am auzit ca masina a fost fabricata, am si pus gheara pe un voucher rabla la 2200 ron, ceea ce imi va aduce o reducere cu aproape 900 euro a pretului masinii :)

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E plina piata de tichete rabla.Doua nelamuriri am :

- am inteles ca sunt valabile doar 45 zile din data emiterii. Se poate trece si in 2014 cu ele ? Daca am un tichet rabla emis acum sa zicem, el ar trebui sa fie valabil si in ianuarie...

- datorita celor 45 zile de valabilitate a tichetului si a incertitudinii termenului de livrare, e riscant sa cumperi un tichet imediat ce ai comandat pentru ca s-ar putea sa expire pina la livrare. Nu se poate folosi tichetul la comanda, in sensul in care sa platesc pur si simplu toata masina ( cu valoarea tichetului inclusa ) si nu doar avansul ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...