Sari la conținut

Ce OPTIONALE merita achizitionate la Noul Duster - facelift


Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

 

Intrucat se lanseaza Noul Duster, propun sa dezbatem aici care din optionale merita cumparate.

 

NU vorbim aici despre alegerea dintre ACCES, AMBIANCE sau LAUREATE.

 

Vorbim doar de optionalele ce se pot pune PESTE nivelul de echipare standard.

 

Din cate am vazut eu pana acum:

 

 

1. Geamuri electrice spate - aprox 100 euro - dupa parerea mea se merita doar daca ai copii care vor sa se joace la geamuri - sper ca optiunea asta vine si cu un buton prin care soferul sa INTERZICA celorlalti sa se joace la geamuri. Eu am problema ca ai mei copii sunt neatenti si dau cu piciorul peste maneta de la deschiderea geamurilor spate.... Odata chiar au racit ca am mers cu geamul intredeschis pana la Suceava...

 

2. Media Nav - aprox 250 euro + 100 euro harta europei. Unii spun ca un GPS independent e mai OK, are mai multe functii, mai usor cu update-urile etc. Aici cred ca e chestie de gusturi. Integrarea cu telefonul totusi mi se pare interesanta, cei care vorbesc mult la telefon cred ca merita sa cumpere aceasta optiune....

 

3. Cotiera - aproape 200 euro... pretul mi se pare cam piperat... O cotiera e utila, nu am vazut-o sa imi dau seama de se poate pune alta de pe piata...

 

4. Regulator viteza / cruise control -- aprox 150 euro -- Mie mi se pare ca merita, chiar daca nu avem noi autostrazi prea multe. Dar macar mergi constant un timp. E bun mai ales pt cei ce fac drumuri lungi. Cei cu drumuri mereu sub 100 km nu vor vedea avantajul. Un astfel de sistem nu cred ca poate fi pus ulterior pe masina - asa ca trebuie sa iei de la DACIA daca chiar vrei asa ceva.

 

5. Senzori parcare spate - aprox 200 euro. Aici... am ceva dubii. E bine ca e un buton frumos la bord - si ca face sunete cand dai cu spatele. Dar tare am eu impresia ca la 200 euro deja cumperi de pe piata cu tot cu montaj, un sistem cu camera video cu infrarosu. Urmeaza sa studiez piata. Cei care stiu detalii pe acest subiect sunt bineveniti sa comenteze. Senzori dintr-astia simpli cred ca reusesti sa gasesti sub 70 euro. Dintr-acestea care sa se integreze cu butonul din bord... nu stiu cat ar fi si daca face cineva separat.

 

6. Incalzire in scaune - aprox 200 euro - aici chiar mi se pare exagerat pretul. Fac unii baieti aici pe forum aceeasi treaba (sigur e exact compusa din aceleasi componente ?) la pret mult mai mic. Parerea mea e ca nu prea merita cei 200 euro...

 

 

Astept comentarii, va rog sa specificati CLAR la care dintre optionale va referiti.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 68
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iti dau eu cateva exemple... (ca am avut radioul de origine pe PH2 si m-am upgradat cu un MediaNav da' nu la banii de la producator... ) - Muzica de pe stick se aude in aceleasi difuzoare mult mai bi

1. Exista la sofer buton de blocare a geamurilor spate. 2. Nu stiu daca pe versiunile de baza exista, dar eu am deja cd-player cu bluetooth si integrarea telefonului, sa-l iei pentru medianav, depind

Si eu am aparatori de noroi de la 0 KM insa pragurile tot se murdaresc, manerele de la usi tot sunt murdare. Banuiesc ca intr-o proportie mai mica insa sunt. Luneta parca e o idee mai curata. Eu le-am

Posted Images

1. Exista la sofer buton de blocare a geamurilor spate.

2. Nu stiu daca pe versiunile de baza exista, dar eu am deja cd-player cu bluetooth si integrarea telefonului, sa-l iei pentru medianav, depinde de gusturi.

3. Cotiera de origine mi se pare buna, nu joaca, nu scartaie (de ex @georgechinezu mi-a zis ca e mai buna decat a lui, luata din alta parte). Acuma depinde si de gusturi, mai asteapta pareri.

4. Asa ceva mi-as dori pe masina.

5. Cred ca iti poti lua din alte parti mai ieftin.

6. @danielvaduva a montat la multi colegi de forum care sunt multumiti.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fnicolau.

 

Alte comentarii - se pare ca sunt ceva zvonuri despre preturi.

 

1. Se pare ca geamurile electrice spate sunt deja in pret la LAUREATE

2. MediaNav e ceva mai scump pt Romania - adica 300 + 100. Am auzit zvonuri ca totusi va fi dat GRATUIT la inceput ??? Cine stie sa confirme

3. Cotiera nu o vad deloc pe lista la optionale.... Ciudat..

4. Cruise control - iarasi mai scump in RO - adica 200 euro

5. Senzori parcare 200 euro... cam piperat....

6. Incalzire scaune - se pare ca e doar 100 euro, nu 200 ca in alte tari. Asta e bine.

 

As mai adauga aici:

 

7. Pachetele optionale de off-road cu bull bar si inca ceva - nu gasesc preturi la ele si nu par a fi in configurator inca...

 

8. Volan imbracat in piele + ornament schimbator in piele -- 100 euro... Nu stiu ce sa zic la asta ca nu pot face diferenta. Chiar e mai faina senzatia la cele din piele ? Vara nu se incinge mai tare volanul la soare ? Dar iarna ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu as opta pentru urmatoarele:

 

1. Geamuri electrice spate. Si eu am patit sa merg cu ele deschise sau chiar sa las masina peste noapte cu el deschis, in speta se cam lovesc ai mei de maneta de geam :(

 

2. Media Nav - e binevenit din cateva motive, zic eu, intemeiate. Nu mai stai cu alimentari de la gps prin masina avant toata instalatia legata la instalatia masinii. Reciverul GPS este mai puternic decat cel din GPS-urile mobile (aici includ GPS, smartphone, etc). Ca si un minus trebuie sa fii atent sa ii faci update manual (operatia nu este complicata, totul facandu-se prin interfata USB de la modul).

 

3. Cotiera - din punctul meu de vedere este un MUST HAVE :D, eu am pus de origine cand am luat masina si nu regret nici o clipa.

 

4. Regulator viteza / cruise control. Crise control este bun la drum lung si cam atat. Recunosc cand am mers in concediu si am condus 1000 de km, din care peste 600 autostrazi ar fi fost foarte bun. In rest se poate spune ca este moft. La regulator se mai poate spune ca ar fi bun de pus daca pe masina mai merge si un incepator sau ceva, ori daca vrei sa eviti cu orice pret amenzile de viteza.

 

5. Senzori parcare spate - Mai mult moft, desi Dusterul e o masina mare nu prea ii vad rostul.

 

6. Incalzire in scaune - avantajul: e de fabrica si toata instalatia o au ei gata facuta. Pretul mult prea mare. PS: Mi-am pus incalzire in scaun la Daniel pe forum si sunt foarte multumit de ea si de lucrare. Piesele folosite sunt cele de renault originale si nu am nici un dubiu asupra calitatii lor. Dar daca o fac ei, pot fi trasi foarte usor la raspundere pentru orice defect. :)

 

Sincer sa fiu mie si bordul mi se pare mult mai practic la noul model. Dar in curand o sa il vedem ca si piese de schimb pentru ale noasrte :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fnicolau.

...................

8. Volan imbracat in piele + ornament schimbator in piele -- 100 euro... Nu stiu ce sa zic la asta ca nu pot face diferenta. Chiar e mai faina senzatia la cele din piele ? Vara nu se incinge mai tare volanul la soare ? Dar iarna ?

 

Eu am volanul si schimbatorul imbracate in piele si sunt ok si pe timp de vara. Am avut standard la logan si feelingul este cam acelasi, la nivel de temperaturi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un dealer mi-a confirmat că MediaNav-ul e gratuit pentru Laureate, pentru comenzi plasate până la 31.12.2013. Interesant că nu a menționat în oferta trimisă inițial, a confirmat abia când l-am întrebat în mode expres. Am uitat să îl întreb dacă includ și hărtile europei, dar mă aștept că pentru alea taxează în continuare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca atunci cand au bagat Medianavul pe Sandero si Logan le-au oferit de la inceput pe bani e un pas inainte cu promotia pe care o au la Duster Laureate.

 

Din punctul meu de vedere sunt ok toate optionalele mai putin cel cu bullbarul care mi se pare inutil in proportie de peste 90% din timp si senzorii de parcare+scaune incalzite daca raman la pretul de 200 euro. Incalzirea in scane si senzorii de parcare le gasesc utile ca optiuni dar in nici un caz la 200 euro / optiune.

 

Later edit ca mi-a adus aminte johny2k de tapiteria de piele, nici aia nu as lua-o ca si optiune...am pe Duster acum si nu pot sa spun ca mi-a facut placere nici asta-vara cand ma coceam de la cat de tare se incingea si nici acum cand e mai rece si imi ingheata fundul putin dimineata :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...